Jiří Hůla: Samé hrábě žádné vidle

type of document: tisková zpráva
imprint date: 2014
number of page: 1
notes of page: nestránkováno
language: český

notes:
-
Tvorba výtvarníka, publicisty a archiváře Jiřího Hůly (1944) se pohybuje na společném území poezie, teorie informace a výtvarného umění. Od roku 1962 píše experimentální texty, zabývá se variacemi, kombinacemi a permutacemi slov, písmen a znaků. Výrazové prostředky brzy omezuje na typy psacího stroje. Strojopisovou stránku chápe jako obraz složený z konečného počtu jednotek, které lze jednoznačně definovat. Zabývá se redukcí a redundancí obrazu, manipulacemi s texty (především se sonetem Arthura Rimbauda Samohlásky), popisuje nalezené obrázky – střihy, plány, reprodukce z novin a časopisů. Dvojí význam slova popsat (definovat a pokrýt písmeny) mu dopomohl k pochopení přímých souvislostí mezi strojopisy a - od roku 1977 - čistě výtvarnými díly. Koncem 70. a začátkem 80. let se společně s Josefem Volvovičem (1951) věnoval počítačové grafice. Navrhl variabilní plastiku o 941 prvku (Stavebnice H), zabýval se přeuspořádáním jednotek vizuálních informací, vymyslel počítačové generované písmo, objevil či rozvinul několik netradičních výtvarných technik, např. kresba skalpelem, rastrová proláž, transformace do funkční sítě apod.
V roce 1983 otevřel se Zdenkem Hůlou (1948) v rodinném domě v Kostelci nad Černými lesy Galerii H, ve které se v letech 1983-1989 uskutečnilo několik desítek většinou konfrontačních výstav. Jako kurátor připravil desítky výstav, coby publicista uveřejnil stovky článků, recenzí, rozhovorů. V roce 1984 založil Archiv výtvarného umění, dnes zřejmě největší sbírku katalogů, pozvánek, plakátů, knih, časopisů, textů, výstřižků, fotografií, diapozitivů atp. o současném českém a slovenském výtvarném umění, řádově statisíce jednotek.
Vystavené budou dva okruhy prací – přísloví a transformace do funkčních sítí, které sice vypadají odlišně, ale úzce spolu souvisí.
Cyklus přísloví vychází z konkrétní poezie, z redukcí textu či obrazu na jednotky, z jejich přeuspořádání, z převodu logických výroků (přísloví), např. Dvakrát měř a jednou řež, do vizuální formy.
Funkční sítí Jiří Hůla rozumí plochu rozdělenou na uzavřené části, např. by to mohla být mapa nebo krejčovský střih. Do každé dostatečně členité struktury lze promítnout (transformovat) libovolný obraz. Přísloví i transformace se obtížně popisují, působí čistě výtvarně, je třeba je vidět.

Jiří Hůla: Samé hrábě žádné vidle

person   born   note
Hůla Jiří   7. 6. 1944    

Jiří Hůla: Samé hrábě žádné vidle

autorská
date of exhibition   exhibition title, place of exhibition
2014/09/29 - 2014/11/01   Jiří Hůla: Samé hrábě žádné vidle, Artotéka, Obvodní knihovna v Praze 4, Praha

Jiří Hůla: Samé hrábě žádné vidle

  institution, city, signature, notes  
  A 144985, výstřížek