V prostoru 2000 generace 1989-2009

author of the publication: Ivona Raimanová
author of the text: Jiří Černický, Petr Písařík, Daniel Hanzlík, Federico Díaz, Krištof Kintera, Kateřina Vincourová, Jiří Surůvka, Petr Lysáček, Pavel Humhal, Michal Škoda ... a další
imprint date: 2009
publisher: Spacium, o.p.s.
type of document: Anthology/Collection
number of pages: 250, (6), vazba
ISBN: 978-80-254-5751-1
language: czech
dimensions: 260 x 210

notes:
kniha vyšla za podpory Galerie Zdeněk Sklenář
typografie Studio pixl-e
Sborník mapuje jeden z možných úhlů pohledu na velmi různorodý a početný svět současných českých umělců, kteří pracují v prostoru - ať už vytvářejí sochy, objekty či instalace. Cesta od tradičně pojímané sochy k té dnešní prošla za posledních sto let bouřlivým vývojem. Výsledkem je současný stav, kdy o sochařství v klasickém smyslu lze hovořit už jen stěží. V objektech a instalacích bývají používány nejrůznější média a technologie, od výdobytků nejposlednějších technických objevů přes předměty zakoupené v supermarketu až po odpadní materiály nalezené třeba na smetišti. Zdá se, že útok na tradičně pojímanou sochu v posledních letech vrcholí.
V úvodu kniha shrnuje teze, které hrály a hrají roli ve zrození stavu uměleckých forem soudobého "sochařství". Následuje přehled jedenačtyřiceti českých umělců, kteří se zabývají trojdimenzionální tvorbou a kteří vstupovali na pole výtvarného umění po roce 1989. Kniha je určena nejen zasvěceným, ale i širší veřejnosti.