Básnický svět malíře Aléna Diviše

type of document: podřazený dokument
parent document: Národní osvobození
imprint date: 1948
page: 5-5
language: český

notes:
-
Alén Diviš, jehož pozoruhodné obrazy visí právě ve Vilímkově galerii, je v našem výtvarném světě neznámou osobností, cizincem nebo ještě lépe ztraceným synem, vracejícím se po 25 letech vzrušujícího života domů do Čech. Během této doby, jak se dovídáme z katalogu, pracoval v Paříži, putoval po Africe, Španělsku a Holandsku a od r. l939 do 1942 prožíval život stíhán a znovu dopadán ve vězení a v řadě koncentračních stanic ve Francii, Maroku a na ostrově Martinique. V r. 1942 přistál po dobrodružné pouti šťastně v New Yorku, kde žil až do r. 1946 a kde též vznikla vystavovaná produkce.
Svět Aléna Diviše toť svět vzpomínek, děsu a utrpení, formovaný temnou vznícenou obrazotvorností a úzce spjatý se vším, co tento malíř jako jeden z mnohých prožíval ve dnech, měsících a rocích války. Je to opravdově prožitý obsah doby, přepsaný do umělecké formy pomocí zkratky, náznaku, symbolu. Je to umění spirituální, bolestné, ironické, trpitelské, symbolické, expresivní – dílo vypjatých nervů, v němž se stýkají život a sen, ironie, skepse, pesimismus a víra, rozum a cit. Je to dílo temně romantického ducha, laděného do baudelairovských tónin.
Atraktivní, rudě planoucí cirky, rozpřádající před udivenými zraky diváků bizární strhující představení, zsinalá doupata, obezděná stěnami nestvůrných vězení, v nichž se odehrávají nejspletitější děje a kde jsou prožívány nejdramatičtější lidské osudy, pohledy do života skrytého za odhalenými zdmi velkoměstských obydlí, osudy vepsané do omítky věznic, vyprávění o životě v stlačených kajutách lodí, převážejících roztodivné náklady, lodi, bloudící černou nocí a hnané vlnami na skaliska, modré podvečery na molu, tiché interiéry, v nichž sídlí samota a klid a z nich září hlubokým vnitřním tichem podivné kytice, připomínající něčím van Gogha, náboženské symboly, ukřižování, z nichž prýští bolestně zanícený duch gotiky, tiché usmířené krajiny, kolébající se v měkkém rytmu, clowni, zaklínači hadů, černošské ženy, indiánské masky – to vše naplňuje thematický obsah Divišových obrazů.
Někam vedle Zrzavého, Šímy a Tichého by bylo možno zařaditi tohoto malíře, u něhož výtvarnost, směřující k výkladu tvarové stránky hmotné skutečnosti, jak jsem ji navyklí nazírat s druhého břehu, ustupuje básnickému obrazu, slovu, symbolu.
Třebaže lze mít proti takto zaměřené tvorbě leckteré výhrady, třebaže proti Divišově subjektivně pojaté lyrice lze postaviti lyriku dospívající k výrazu nadosobnímu, přece jen nelze popřít její sugestivnost a nepředstíranou opravdovost, jež ji předznamenává a jež je její základní vlastností. Pro československé výtvarnictví znamená Divišovo básnivé, extaticky vzrušené dílo bezesporné obohacení.

Básnický svět malíře Aléna Diviše

person   born   note
Doležal František   28. 7. 1910    

Básnický svět malíře Aléna Diviše

person   born   note
Diviš Alén   26. 4. 1900    

Básnický svět malíře Aléna Diviše

  institution, city, signature, notes  
  A 8593