V říši pohádek

author of the text: Vladimír Plzák
imprint date: 2013
type of document: Subordinate Document
number of pages: 1 (pozn.: nestránkováno)
language: czech
parent document: Vojtěch Kubašta: Grafiky, knihy, prostorové obrazy,

notes:
-
Kurzívka o pohyblivých pohádkách a prostorových obrazech Vojtěcha Kubašty. Vojtěch Kubašta není v textu zmiňován.
-
Nad příležitostí dostat se do říše pohádek by se zaradovalo každé dítě. Zvláště nyní, po opakování úspěšného seriálu Arabela, si to přálo alespoň skrytě mnoho chlapců a děvčat. Přesto lze tento i zdánlivě nesplnitelný sen uskutečnit. Stačí navštívit provoz výrobního družstva invalidů Obzor v Nepomuku, kde vyrábějí plastické pohádky, a můžete tvrdit, že jste prošli dokonce „světovou“ říší pohádek. Nevěříte? Snad vás několik následujících řádků přesvědčí.
Už ve skladu materiálu a v přípravně se to známými postavičkami jenom hemží. Sem totiž přicházejí papírové figurky a kartóny z tiskárny Severografie ve Velkém Šenově. Jsou na nich zobrazeny výjevy i z pohádek našim dětem známých. Doprovodný text obrázků bývá vytištěn ve všech světových jazycích a dokonce i v japonštině a arabštině. Pohádky se líbí dětem na celém světě. I to je známý fakt, jenže proč by se měly dovážet právě z Československa? Především proto, že zručné ruce žen Obzoru si dokáží s kartonem doslova pohrát a vdechnout mu život. Kartony ze Šenova jsou již upravené lisem tak, Že budoucí stránky knih, ale i vše, co je na nich, lze vytvarovat. Pak už nezbývá než takto upravenou stránku vlepit do lákavě barevných lakovaných desek s ústředním motivem pohádky, vložit volné figurky a pohádka je hotova. Potěší děti v japonské Ósace stejně jako v kanadském Montrealu. Mnohými postavičkami se dá totiž pohybovat, a tak každým otočením stránky vznikne malé loutkové divadlo. Teď právě rukama žen prochází pohádka Tip a Ťop na Měsíci, určená dětem v NSR. Předtím už dostaly pohádky se stejnými ústředními postavami a s jejich zážitky v letadle a na moři. Lvi, tygři, opice, žirafy a další zvířata převázaná podle druhů v úhledných balíčcích svědčí o tom, že příště se Tip a Ťop vydají do zoo.
Ročně opustí provozovnu v Nepomuku 550 000 těchto pohádek. Snad PZO Artia zbude kapacita na vytištění některých v češtině. Protože mezi pracovnicemi jsou hlavně maminky a babičky, které mají děti rády, slíbily letos vyrobit navíc pohádky za 100 000 Kčs. To však neznamená, že by to bylo na úkor kvality. Funguje zde stoprocentní kontrola výrobků a za dvacet let nedostalo družstvo ani jednu reklamaci. A to je ta nejlepší vizitka, když uvážíme, že pohádky putují s výjimkou Austrálie na všechny kontinenty.