Čeští architekti a počátky turistiky na chorvatském Jadranu

type: kolektivní
place of exhibition: Galerie Ludvíka Kuby
date of exhibition: 2018/07/08 - 2018/08/25

note:
Výstava více než dvaceti koláží z projektů, skic a fotografií přibližuje architektonické objekty sloužící na počátcích turistickému ruchu na chorvatském pobřeží. Jedná se o hotely, vily, úpravy nábřeží, či pláží, které navrhli čeští, anebo s českými zeměmi úzce spjati architekti pro oblast chorvatského Jadranu.

Návštěvník výstavy se tak seznámí s díly autorů, mezi nimiž jistě zaujmou taková jména jako Jan Kotěra, Carl Seidl, Emil Králíček, Josef Schulz, Adolf Loos, Josef Hoffmann a další, jež mnoho z nich bylo známo z úspěšného působení ve funkcí profesorů na významných školách v Praze a Vídní.

Kvalita vystavovaných projektů reprezentuje velmi vysokou úroveň a například projekt pro hotel v Opatiji z roku 1909 od architekta Jana Kotěry (později přestavěn) je pozoruhodný tím, že vytyčuje nové trendy, které se budou objevovat v navrhování architektury pro cestovní ruch posléze i v dalších projektech té doby. Expozice je zajímavá tím, že jsou zde poprvé takto souhrně a společně vystaveny projekty, jež pro chorvatskou pobřežní oblast navrhli architekti z českých zemí a výstava tak přinejmenším dokládá nemalý význam a přínos českých architektů pro rozvoj cestovního ruchu na Jadranu.

Počátky většího zájmu o Chorvatsko ze strany české veřejnosti lze pozorovat už během 19. století, ale skutečný zájem a rozmach nastává počátkem 20. století, kdy oblast cestovního ruchu je významně a pozitivně ovlivňována kontakty politickými, ekonomickými, taktéž z oblasti zdravotnictví, umění, sportu, etnologie a dalšími.

Vysvětlení zájmu českých turistů o Jadran má celou řadu důvodů a nelze je pouze vázat na touhu po pobytu v krásné přírodě a na úchvatném pobřeží. Nemalý význam zde hrály politické okolnosti jak i skutečnost, že v Praze roku 1888 byl založen Klub českých turistů, jehož členové s chutí organizovali výlety do různých částí Chorvatska.

Podrobnosti a dojmy z těchto cest jsou často popisovány v českých časopisech té doby. K výměně a spolupráci mimo jiné přispěl založený v Praze roku 1923 Balneologický výbor Jaderské stráže, který dohlížel na kvalitu tamních turistických míst, a také skutečnost, že v roce 1930 bylo uvedeno do provozu první letecké spojení jaderského pobřeží se zahraničím na lince Praha-Záhřeb-Susak, s využitím letiště v Grobniku. Byla tak umožněna rychlá a pohodlná přeprava zájemců z Československé republiky na Opatijskou riviéru, do oblasti Crikvenice a na Istrijský poloostrov.

Výstava Čeští architekti a počátky cestovního ruchu na chorvatském Jadranu dokládá přínos a podíl tehdejší české společnosti na rozvoji cestovního ruchu na pobřeží Jaderského moře, a to nejen investorů, projektantů, stavitelů ale v neposlední řadě taky našich turistů – a z pohledu chorvatské strany, přínosu a vkladu jejích hostů.

Další architekti, jejichž díla je možné shlédnout na výstavě: Belohlavek August Johan / Dryák Josip (Josef) / Harrach Johann Nepomuk von / Holey Karl / Janeček Gustav / Kalda Leo / Keller Fritz / Kraus Rudolf / Kupelwieser Paul / Pařík Karel (Paržik Karlo) / Prokop Josef / Tichý Adolf / Zima Alois

Čeští architekti a počátky turistiky na chorvatském Jadranu

person   born
Blecha Matěj   16. 7. 1861    
Hoffmann Josef   15. 12. 1870    
Jelínek Vilém   9. 6. 1845    
Kotěra Jan   18. 12. 1871    
Králíček Emil   11. 10. 1877    
Kraus Rudolf        
Lehrmann Karl   29. 9. 1887    
Loos Adolf   10. 12. 1870    
Prokop August   15. 8. 1838    
Seidl Karl   13. 3. 1858    
Schulz Josef   11. 4. 1840    
Stibral Jiří   27. 7. 1859    

Čeští architekti a počátky turistiky na chorvatském Jadranu

institution, city, address
Galerie Ludvíka Kuby, Poděbrady (Nymburk), Libušina
Kabinet architektury, z.s., Ostrava (Ostrava-město), Tyršova 36
Lázně Poděbrady, a. s., Poděbrady (Nymburk), Jiřího náměstí 39

Čeští architekti a počátky turistiky na chorvatském Jadranu

person   born
Goryczka Tadeáš   22. 1. 1957    
Němec Jaroslav   14. 8. 1978