Ciprian Mureşan

date of exhibition: 2006/07/10 - 2006/07/30
institution: Karlin Studios
type of exhibition: autorská

notes:


Srdečně Vás zveme na prezentaci nových projektů mladého rumunského umělce Cipriana Mureşana (narozen 1977 v Cluji), který je jedním z nejtalentovanějších umělců své generace a objevil se již na několika významných mezinárodních výstavách. Jeho pětitýdenní rezidenční pobyt v Praze je prvním z nového rezidenčního programu, který FUTURA plánuje pořádat pravidelně v Karlin Studios s cílem otevřít pražskou uměleckou scénu tomu nejlepšímu z nejmladšího uměleckého světa a vytvořit zároveň mezinárodní příležitosti pro mladé české umělce. Tato výstava je součástí většího výměnného projektu, podpořeného Ministerstvem kultury České republiky a Českým centrem v Bukurešti, které pořádalo výstavu českého umělce Jana Kotíka v hlavním městě Rumunska.

Mureşanův první projekt prezentovaný v Karlin Studios je remakem hry Nosorožec, která je čtena dětmi. Mureşan se zde zabývá, v kontextu reinterpretace významů originálního textu Eugena Ionescu, nutností hovořit o postavení jednotlivce a jeho vztahu ke kolektivním procesům. Toto jeho video nepřetváří ani necituje, ale skrze dětské herce překládá dvojznačné situace, limity individuálních kontextů.

Druhý projekt, který Mureşan vytvořil během svého rezidenčního pobytu v Karlin Studios ve spolupráci s mladým českým spisovatelem Jakubem Filipem Novákem, analyzuje subtilní mechanismy propagace kultury a historická a národní klišé za použití jednoduchých metod převzatých z popkultury a komiksů. Předmětem je tu jedna z legendárních dobrodružných cest Asterixe a Obelixe, tentokrát po zakouřených pražských hospodách.

Nejnovější Mureşanovy umělecké intervence užívají kalkulovaný odkaz na slavné ikonické práce z moderních a současných dějin umění. Skrze rekontextualizaci „Leap into the Void" Yves Kleina, filmu Andreje Tarkovského o malíři ikon „Andrej Rublev", „Un Chien Andalou" Luise Buňuela a Salvadora Dalího (kde zaměnil originální charaktery za postavičky z filmu Shrek) nebo „La Nona Ora" Maurizia Cattelanâa (kde nahradil papeže Jana Pavla II., zasaženého meteoritem, za patriarchu rumunské církve), Mureşan pojednává některé z problémů současné společnosti: modernistické utopie, dopady nových technologií na vizuální kulturu, fetišismus postaviček z kreslených filmů, vztah mezi státem (občanskou společnosti) a církví.

(http://www.futuraproject.cz)