Jaroslav Kyša: Love Us Or Die

date of exhibition: 2009/12/10 - 2010/01/31
institution: etc. galerie
type of exhibition: autorská

notes:
-
3 videoperformance Love Us Or Die, Barrier 2, In Oil We Trust z letošního pobytu autora v Moskvě a současně instalace vytvořená přímo pro prostor etc. galerie. Jaroslav Kyša komentuje svými intervencemi do veřejného prostoru okolní svět a situaci, v které se nachází. Videoperformance vznikly jako reakce na megalomanské státní oslavy na Rudém náměstí v Moskvě a jsou vyjádřením tísnivého pocitu z moci a vlivu, který se nás stále týká.
-
Na jaře tohoto roku se Jaroslav Kyša spolu s dalšími umělci (Jiří Thýn, Isabela Grosseová, Vasil Artamonov, Alexey Klyuykov, Barbora Gregorová, Jan Šerých, Markéta Kinterová a Martin Horák) zúčastnil týdenního rezidenčního uměleckého pobytu v Moskvě. Rezidence a účast na lettristickém festivalu v Domě chudožnikov byla realizovaná v rámci projektu Cargo ve spolupráci s Českým centrem v Moskvě. Jaro tvoří impulzivně v závislosti na prostředí, které na něj působí, a tak i moskevská instalace byla takovou reakcí na velkoměsto, vzbuzující v našich souřadniccích emoce na jeho atmosféru, vjemy a asociace s ním spojené.
etc. galerie představuje poprvé v českém prostředí tři Jarovy videa z Moskvy: Love Us Or Die, Barrier 2, In Oil We Trust. Jde o intervence do veřejného prostoru, do jeho zajetých struktur, jejichž prostřednictvím autor reaguje na specifické prostředí, kulturní a soicální odlišnosti a jakoby mimochodem a nenápadně komentuje optické a emocionální vjemy: tak doslova dráždí chřestýše bosou nohou, když se mu rozsype plná taška nákupu těsně před pochodující kremelskou stráží nebo při laskání ruské vlající vlajky patřící ruskému patriotovi stojícímu těsně před ním v průběhu státních oslav na Rudém náměstí. Obrovské prostranství, megalomanská slavnost, mocná armáda a moskevské bohatství. Jaro si lehne do parku a chrlí ze sebe ropu - černé zlato, alfu a omegu výroby ve 20. století - poslední dobou ji využívá jako výtvarný výrazový prostředek - instalaci tvoří kromě zmíněných videí vizuální odkazy na Rusko, které autor vytvořil přímo pro prostor etc. galerie: hra se zrcadlově pevráceným zeměpisným tvarem Ruské federace, Rorschachův test - formy a jejich možné významy. Vznikají tak příběhy (jako ten s vlašťovkou), které se vztahují ke Kyšovým osobním zážitkům, k subjektivnímu vnímání a interpretování specifického místa.
Markéta Vinglerová 2009
zdroj - www.etcgalerie.cz