Lucie Skřivánková: Nepatrné výbuchy / Petty Explosions

date of exhibition: 2010/01/20 - 2010/02/20
institution: The Chemistry Gallery
type of exhibition: autorská

notes:
-
V rámci výstavy Nepatrné výbuchy představuje Lucie Skřivánková svou nejnovější sérii akrylových maleb inspirovaných městy, které autorka v minulosti navštívila.
Obrazy tématicky zachycují výřez konkrétního místa v daném městě a současně zachycují autorčinu bezprostřední zkušenost s ním. Cyklus je inspirován městy, jako organismy, které jsou neustále ničeny i obnovovány. Zástupným prvkem města a hlavním obsahem je především architektura. Architektura jako gesto v prostoru vytvořené člověkem. Obrazy zaznamenávají statický výsek z reality – příběh, který je na obraze naznačen je dynamizován rozpohybováním klasického perspektivního prostoru. Příběhy na obrazech jsou propojeny společným jmenovatelem, kterým jsou již v názvu zmíněné ´nepatrné výbuchy´. Nepatrné výbuchy zastupují jednak autorčinu přítomnost na daném místě a také její pocit vykořeněnosti a existenciální nejistoty v neznámém sociálním a kulturním prostředí.
V akrylové sérii autorka prostřednictvím fragmentů z urbánních krajin poukazuje na prvek nedokonalosti paměti. Obrazy působí nedokončeně, koncentrace malířského rukopisu se směrem od ohniska hlavního děje rozplývá. To znázorňuje neúplnost a neobjektivitu vzpomínky na dané místo a zkušenost – zanesené nánosem času.
Cyklus Nepatrné výbuchy představuje subjektivní náhled na architektonickou a atmosferickou různorodost jednotlivých měst, vytržených z vlivů multikulturní společnosti. Projekt hledá a vizuálně zpracovává systém, který se dá pozorovat jak ve velkém měřítku, tak i v malých dimenzích běžného života.
První samostatná galerijní výstava talentované mladé malířky po loňském dokončení Akademie výtvarných umění v Praze. Výstava prezentuje zcela nová díla této umělkyně, která byla připravena exkluzivně pro tuto výstavu v The Chemistry Gallery. Tvorbu Lucie Skřivánkové charakterizuje rozbitá perspektiva interiérových zákoutí.
zdroj - www.thechemistry.cz