Eva Jiřička: Hexenschuss

date of exhibition: 2006/05
institution: etc. galerie
type of exhibition: autorská

notes:
-
Patří kopřivám. Videoinstalace v prostoru galerie má význam poučný a to prvně pro kopřivy. Ty jsou nainstalovány jako živé květiny v květináčích přímo před videa. Tím se kopřivy stávají prvními diváky, kteří do sebe absorbují informace. A tak poučuji zde kopřivy o nich samotných. Projekt jsem spojila s rozdáním květináčů s kopřivou přímo z dané instalace. Případný zájemce se sám zeptá a projeví velký zájem míti kopřivu doma. Rozdala jsem jich na vernisáži 5.
V prvním videu Hexenschuss, odehrávajícím se v ordinaci, názorně ukazuji, jak kopřivy používat při léčbě tzv. housera neboli hexenschuss (překlad z němčiny by byl „čarodějova střela“). Záměrně manipuluji s informací a propaguji kopřivu k používání při hexenschuss; přestože tyto účinky nejsou známy, tak si je nikdo nedovolí zpochybnit.
V druhém videu Kopřiva v zahradách přesazuji kopřivy ze zapadlé uličky ve Vídni do okrasné zahrádky města Vídeň. Porušuji danou hierarchii a spojuji takzvané nízké s vysokým bez určení, co je nízké a co vysoké.
Fotodokumentace Kopřiva čistí krev ukazuje, jak dávám kopřivy do květinářství a na parapet domu mezi ostatní kytky ve Vídni. Každý květináček má na sobě etiketu, na které je napsáno: Brennesel - reinigt Blut / Kopřiva čistí krev /. Takto dávám lidem jasnou informaci a čekám, jak se s nimi naloží. Projekt ve Vídni dopadl tak, že kopřivy nikdo nechtěl.
Eva Jiřičková, 2006
zdroj - www.etcgalerie.cz