Martin Frouz, James Thomas & Kevin McKarty: Praha pod vodou - New York pod popelem

date of exhibition: 2002/11/29 - 2003/03/31
institution: Museum Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových
type of exhibition: kolektivní

notes:
-
Fotografie: Praha pod vodou – New York pod popelem
Dvě tragédie:
Jedna vyvolává reakci nejen hrůzy a nenávisti vůči lidské zlobě a bezohlednosti, ale také velké solidarity a obětavosti. Druhá spíše smutek a zoufalství nad rozzuřenou přírodou, která odnesla nejen domovy, ale i milióny nenahraditelných dokumentů o staletém vytváření jedinečné středoevropské kultury.
Obě tyto tragédie změnily život ve dvou z nejkrásnějších měst světa. Všechny současné generace si budou při vzpomínce na toto neštěstí jasně vybavovat, co se v těchto momentech stalo, co zažily přímo nebo co sledovaly v televizi a byly tak konfrontovány s těmito katastrofami.
Praha – staré středoevropské město, které po staletí utvářela česko – německo – židovská kultura, New York – moderní město na novém kontinentě, kam se svobodně přestěhovaly milióny lidí z celého světa s přáním dát lepší život sobě nebo aspoň svým dětem.
Praha se vzpamatovává z hrůzy nepoznané více než století – díky solidaritě celého národa. New York, nejsvobodnější město na světě, kde dva nejvyšší mrakodrapy symbolizovaly kolektivní sílu poválečných generací – nepadl, jak si přáli teroristé, ale vyšel z této katastrofy ještě silnější.
museumkampa.cz