Max Beckmann: Obrazy, kresby, grafiky

date of exhibition: 2009/05/07 - 2009/09/13
institution: Museum Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových
type of exhibition: autorská

notes:
-
Schulzovo křídlo
Museum Kampa připravuje výstavu obrazů, kreseb a grafik Maxe Beckmanna, nejvýznamnějšího německého umělce první poloviny 20. století. Práce tohoto umělce, který po první světové válce rozvíjí figurativní malbu jako vědomou odpověď na abstraktní tendence v umění, bude možné v Praze vidět poprvé.
V jeho obrazech a grafikách se objevují gotické prvky a odkazy na křesťanskou ikonografii, prostřednictvím kterých Beckmann zpracovává aktuální témata jako je válka, život velkoměsta, násilí, strach a odcizení. Max Beckmann vychází z grafického pojetí malby, proto také věnuje čisté grafice nezvyklou pozornost. Jeho světoznámá grafická série „Die Hölle“ (Peklo) z roku 1919, která bude vystavena v Praze, patří jako neúprosná reakce na hrůzy války ke špičkovým dílům grafiky 20. století. Legendární je také jeho série z roku 1922 „Berliner Reise“ (Berlínská cesta) a akvarelová „Apokalypse“ (Apokalypsa) z roku 1941/42. Tyto série budou také vystaveny v Praze společně s dalšími kresbami a grafickými pracemi. Vrcholem výstavy jsou obrazy krajin a portréty z různých období, které vedle grafické dovednosti přesvědčí svoji nezvyklou barevností a obrazotvorností.
Museum Kampa je hrdé na to, že se mu podařilo zajistit zapůjčení obrazů tohoto umělce, které na trhu s uměním přesahují dvacetimilionové sumy a Max Beckmann se tak řadí k nejvýše oceňovaným umělcům dnešní doby.
Noemi Smolik, museumkampa.cz