Paříž, sladká Paříž – grafická díla Valentina Držkovice

date of exhibition: 2011/02/02 - 2011/03/27
institution: Dům umění
type of exhibition: autorská

notes:
-
Rodák z nedaleké Velké Polomi, Valentin Držkovic (1888 – 1969), nejprve studoval na přání rodičů theologii, jeho potřeba malovat však byla natolik silná, že se nakonec rozhodl pro studia umění ve Vídni, v Karlsruhe a v Berlíně. I on ale nakonec podlehl volání Mekky umění – Paříže. Pobýval zde v roce 1925 a následně v letech 1929-1932. Město mu učarovalo svým zcela specifickým přístupem k životu a on na oplátku okouzlil Paříž. Jeho díla zde byla, i přes obrovskou výtvarnou konkurenci, velice vysoce ceněna. Roku 1930 vystavil v Salonu nezávislých cyklus sociální tematiky s názvem „Haldy“, jímž na sebe upozornil nejen odbornou, ale i laickou veřejnost.
Tematicky byla Držkovicova pařížská tvorba širokospektrální – jeho olejomalby a kresby zachycují ruch města, ale i jeho obyvatele v podobě svérázných postav tuláků, žebráků a alkoholiků. Umělec dokázal zcela specifickým způsobem vystihnout atmosféru světa ztroskotanců. Jeho postoj k dané problematice osciloval na hraně soucitu a karikatury. Odlišným výtvarným přístupem zachytil zvířata v pařížské zoologické zahradě. Stal se ostražitým pozorovatelem, jehož detailní záznamy ze života lvů a tygrů patří ke zcela unikátním projevům Držkovicovy výtvarné tvorby.
Galerie výtvarného umění v Ostravě prezentuje na této výstavě zvláště litografie ze 40. let minulého století, kdy Valentin Držkovic žil v Třebovicích a Opavě. Grafiky navazují na autentické kresby, které vznikly během umělcova pařížského pobytu.