Jan Schmid: Plakáty z divadla Ypsilon

date of exhibition: 2010/12/17 - 2011/02/06
institution: Museum Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových
type of exhibition: autorská

notes:
-
Oslavy 45. výročí SY symbolicky zakončí výstava divadelních plakátů režiséra a výtvarníka Jana Schmida. Na vernisáži této výstavy, kterou zahájíli J. Kroutvor a B. Nuska, byly pokřtěny jak katalog, tak i exkluzivní kalendář dvanácti plakátů J. Schmida.
„Poznámka k této mé výstavě v bývalé konírně Sovových mlýnů na Kampě. Protože moje plakáty jsou součástí divadla, které uskutečňujeme, mohou sice existovat samy o sobě, ale dělány jsou především jako přesah inscenace z hlediska paměti o divadle, které se hraje vždycky jen právě dnes a v určitém čase, anebo jsou v něčem předobrazem toho kterého připravovaného divadelního kusu. Proto se bude i během výstavy někdy něco živě v této prostoře předvádět (někým z Ypsilonky), zpívat, promlouvat, hrát, improvizovat. Jsem rád, že tato výstava tak může mít trochu charakter náhody, být občasným akčním dějištěm, aby představené výtvarno bylo trochu součástí elementární celistvosti. K tomu všemu přeji chuť, přízeň a zlomení vazu!“
Jan Schmid, museumkampa.cz
-
Letošní, jubilejní 45. sezóna Studia Ypsilon je zasvěcena nejen oslavám zmiňovaného výročí, ale nese se ve znamení návratů ke kořenům, připomínání ypsilonkovských libereckých začátků. Tento návrat ke zdrojům, k ypsilonkovské tradici, předznamenaly již loňské premiéry inscenací Arnošta Goldflama „Babička se vrací“ a Jana Schmida „TGM – Masaryk mezi minulostí a dneškem“, 9. listopadu se uskutečnil slavnostní večer (v jeho průběhu prošli jevištěm Ypsilonky všichni současní členové SY i ti, kdo se v minulosti na vývoji Ypsilonky umělecky podíleli) který natáčela ČT. Během listopadu proběhly i jiné speciální akce – další ročník „Cute“ festivalu, netradiční ypsilonkovské „sympozium“ a happening tzv. mladé Ypsilonky „Kačeři pod lampou“.
museumkampa.cz