Černický v Dynamu

date of exhibition: 2011/05/16 - 2011/06/10
institution: Dynamo design
type of exhibition: autorská

notes:
-
Tvorba Jiřího Černického neobsahuje nic, nad čím by člověk nestál v úžasu. Vykazuje konzistentní experimentální potenci: autor stále něco nového objevuje. Přitom požadavek čehosi nového se už ani neodvažujeme v tomto oboru vyžadovat. Ve společnosti, která s uměním lépe zachází, by si Černického hýčkali jako exkluzivní celebritu.
Do povědomí diváků vstoupil autor, který studoval uměleckou školu v Ústí nad Labem a teprve později přešel do pražských škol, velmi neobvyklými projekty. V roce 1993 sbíral na ulici od lidí slzy, které pak osobně vezl do etiopského kláštera. Tehdy to znělo jako mystifikace; brzy poté obdržel prestižní Cenu Jindřicha Chalupeckého.
Jiří Černický zpracovává svoje témata vždy v určitých celcích – ať jde o série obrazů, instalace, objekty, fotografie či videa. Jen málokterý autor se dokáže pohybovat tak suverénně v tolika médiích a neztratit se ve formálních exhibicích. K nezapomenutelným příkladům patří drogové nádobíčko z broušeného skla, tetovaná jitrnice, skleněný jaderný výbuch, ale i pruhovaný cyklus obrazů, ornamentální série na téma terorismu, monochromní obrazy se silikonovou strukturou, monument v podobě mechanické nádražní infotabule s filozofickými texty, videa o pohybu rychlosti světla, Gagarinova věc… a především jakási ikona umění 21. století: bílá motoristická helma jako parafráze dramatického Munchova obrazu Křik.
Dalším úctyhodným aspektem Černického díla je tematická závažnost. Zatímco „in“ je pověstný český cynismus, zlehčování a obcházení pravdy (ta je dokonce vytlačena mimo diskusi jako nevěrohodný a směšný pojem), věnuje se umělec tématům zásadním a pojmenovává je přímo. Konkrétní příběh a morální imperativ je přítomen v každém jeho díle. Příběhy jako hyperboly okořeněné lehkou ironií, příběhy jako nevyprázdněné dokumenty současnosti.
Vystavená kolekce pochází ze soukromých sbírek, proto se týká víceméně obrazů s důrazem na jejich vizuální kvalitu a soudržnost. Teprve ve sbírkách, které jsou přístupné veřejnosti, se vyjevuje smysl umělecké práce.
Lenka Lindaurová, dynamodesign.cz