Sigmar Polke: Hudba nejasného původu

date of exhibition: 1999/06/01 - 1999/07/25
institution: České muzeum výtvarných umění
type of exhibition: autorská

notes:
Série 40 kvašů jednotného formátu 100 x 70 cm vytvořených v roce 1996 je připomenutím a zároveň pozoruhodným průvodcem tvůrčími obdobími umělcovy bohaté kariéry. Umožňuje divákovi proniknout do jeho pracovní metody prostřednictvím osobitých přístupů experimentálního charakteru, kterými se celé dílo vyznačuje.

Institut pro zahraniční vztahy ve Stuttgartu považuje vystavenou kolekci Sigmara Polke za jeden z vrcholů svých aktivit. Vystavená série nabízí pohled neobyčejné svěžesti, pozoruhodné uvolněnosti, radosti a chuti z tvorby, které jsou pro autora typické.

Zvláštní kapitolou této výstavy jsou názvy jednotlivých děl. Jakkoliv jsou integrální součástí vystavené série, jejich autentický poetický náboj svádí k samostatné analýze. Symbióza obsahů textů na straně jedné a nabízená vizuální dobrodružství na straně druhé tvoří z Polkeho série kvašů, jejichž počet se v konečném výběru ustálil na čtyřicet, sice komorní, nicméně expanzivní výtvarnou hru plnou překvapení, ke které je návštěvník vybízen a posléze také vtažen. "Lži se mění v řeči, řeči v nesmysl, nepřátelé v čas a čas ve věčnost." Budiž ukázka jednoho z názvů děl série Hudba nevyjasněného původu Sigmara Polkeho chápána jako zvláštní doporučení a pozvánka na výstavu.
zdroj - http://www.cmvu.cz