BROOKLinVIDEO

date of exhibition: 2005/05/05 - 2005/07/31
institution: Centrum pro současné umění Futura
type of exhibition: kolektivní

notes:


V době konání Bienále, kdy Prahu zaplaví tisíce návštěvníků, představí FUTURA výstavy zaměřené na současné americké a mezinárodní umění z Brooklynu. Je nepochybné, že New York je, přinejmenším od padesátých let, světovým centrem moderního umění a že během posledních dvou desetiletí Brooklyn pomalu nahradil příliš drahý a popanštělý Manhattan jako „to pravé" místo pro umělce. Se svým neuvěřitelně bohatým odkazem, a to jak z etnického, tak společenského pohledu, představuje Brooklyn mikrokosmos celých Spojených států. Jeho protiklady a charakteristické rysy odrážejí situaci celé země a snad i naší západní kultury. Navíc New York je a vždy byl mostem mezi Evropou a Amerikou. Stejně jako se každoročně stovky mladých amerických absolventů uměleckých škol stěhují ze všech končin USA na východ do Brooklynu s pocitem, že právě to je místo, kde „buď zabodují nebo zahynou", stále více evropských umělců odlétá směrem na západ, aby tam někteří z nich pobyli pár měsíců a jiní třeba navždy.

BROOKLinVIDEO je skupinová výstava zahrnující výběr devíti videosnímků od jedenácti umělců z celého světa, kteří v současnosti žijí a pracují v newyorkském Brooklynu. Jejich díla se dotýkají řady různých témat. Společným pojítkem představených prací je podle všeho latentní napětí mezi silným a všudypřítomným modelem filmového průmyslu a jeho estetikou a „zlobivým klukem" neboli drsným postojem, který si libuje v ryzím projevu své vlastní životaschopnosti. Zvláštnímu zájmu se u těchto mladých umělců těší i problém identity, stejně jako kulturní a etnické rozmanitosti města a jeho obyvatel. Klást si otázky ohledně národní, náboženské, společenské nebo sexuální identifikace vždy představovalo pro umělce žijící ve Státech základní strategii přežití v tzv. americkém „tavicím kotli", a to mnohem více než v Evropě.

BROOKLinVIDEO - zúčastnění umělci a vystavená díla:

KENSETH ARMSTEAD (narozen v USA) natočil v Ghaně a Londýně videosnímek, ve kterém zkoumá propast mezi svou africkou a afroamerickou identitou, komunikací a společenskými dějinami. in_authentic_b je jednou z devíti kapitol pseudo-dokumentárního instalačního projektu invisible_cities, který je poslední částí série video instalací známých jako alpha_braille, série videosnímků a instalací zkoumajících složitý vztah mezi řečí těla, narcisismem a společenským odcizením. Tato série volí formu a obsah cestopisného filmu a dokumentu s cílem narušit funkční stabilitu obou - podobně jako Calvinův román, jehož název si autor vypůjčil. Videosnímky jsou láskyplnou meditací nad chameleonským vzhledem a podstatou impéria a vymyšleným cestovatelovým příběhem o domově. U příležitosti pražské vernisáže Kenseth vytvoří i zvláštní galerijní dílo, nazvané i_Prague.

FRANCISCA BENITEZOVÁ (narozena v Chile) poslední dobou mapuje prostřednictvím svých videosnímků život různých brooklynských komunit. V jejím snímku Sukkah ortodoxní Židé z Williamsburghu připevňují na okna a balkony svých domů svatostánky z důvodu oslavy svátku Sukkah a představují se nám kolonie holubů pozorované za letu, v blažené nevědomosti hořících Dojčat zachycených stejně chladným, zjevně nezaujatým pohledem dokumentaristky.

GUY BEN-NER, (narozen v Izraeli) obsazuje ve svých videosnímcích jako herce pouze sebe a své děti a svůj dům proměňuje v jevištní instalace, což dokazuje jeho neuvěřitelný tvůrčí talent pro vyprávění velkých dobrodružných příběhů v prostředí konfrontace přírody a domova. Jeho nový videosnímek Wild Boy (Divoký kluk) je příběhem o zkrocení a výchově dítěte, vyrůstajícího v „divočině", a o ztrátě jeho nevnnosti. Zachycuje tak místo, kde je městská kultura považována za rozmarnou hříčku útlaku a rozčarování.

SANFORD BIGGERS a JENNIFER ZACKINOVÁ (oba narozeni v USA) ve svém společném videofilmu nazvaném a small world… (malý svět...), který vychází ze snímku natočeného Sanfordovým dědečkem a Jenniferiným otcem v 70. letech, porovnávají dva velmi odlišné dětské příběhy prostřednictvím stejných aktivit, kterým se ve volném čase věnuje americká střední třída.

Poslední videosnímek STEVENA BROWERA (narozen v USA) Trailer for Epic, Conrad Carpenter, the Underemployed Astronaut (Trajler pro epiku, Conrad Carpenter, astronaut bez práce) je chytrým a vtipným pseudo-dokumentem, zachycujícím neustále se měnící kariéru Conrada Carpentera, profesionálního astronauta, který nikdy nevzlétl, protože vláda pozastavila americký vesmírný projekt. Dokument zobrazuje misi Apolla na měsíc jako směsici naplnění a rozplynutí amerického snu.

NIN BRUDERMANN (narozena v Rakousku) ve svém snímku The Swan (Labuť) vypráví zvláštní, a přesto pravdivou historku o zatoulané labuti, která se navzdory příznivým vyhlídkám rozhodla dobýt nepřátelské vody newyorské East River. Nečekaná pohádka, která se rozvíjí na pozadí průmyslové scenérie, je prchavá jako skutečný sen.

CHRISTOPH DRAEGER (narozen ve Švýcarsku) představuje svůj poslední videosnímek Helenes (Freedom) (Helenes (Svoboda)), úžasný maďarský 16mm film, který umělec objevil v bývalém komunistickém táboře civilní obrany a prevence katastrof. Jde o dramatické a apokalyptické ztvárnění jednoho ze cvičení, která se pořádala v době studené války v očekávání nukleárního holokaustu 3. světové války. Zachycuje monotónní vyprávění v maďarštině, formou titulků doprovázené nástupním projevem prezidenta Bushe z roku 2005. Ve svém slavném proslovu Bush zmiňuje slovo „svoboda" jedenačtyřicetkrát. Výsledkem je děsivý pohled na podobnost mezi ideologií studené války a současnou „válkou proti terorismu".

JACOB DYRENFORTH (narozen v USA) analyzuje model typického „bílého Američana" a jeho úlohu v americké popkultuře. V jeho videosnímku Romantic Comedy (Romantická komedie) vidíme umělce, jak s kyticí rudých květů v ruce horečně a bezcílně běží ulicemi New Yorku.

MARIAM GHANI, americká dcera libanonské matky a afghánského otce prožila své dětství a dospívání ve stínu vzdálené a z druhé ruky poznané zkušenosti občanských válek v zemi jejích rodičů, které zblízka a nevyhnutelně ovlivňovaly každý detail jejich rodinného života. Ve čtyřech videosnímcích, které dohromady tvoří The Glass House Home Movies (Filmy o rodině ze skleněného domu), autorka spojuje dva klíčové momenty dvojích dějin (izraelské obléhání Bejrútu a americké bombardování Afghánistánu) s obrazy ženskosti a militarismu převzatých ze zpráv, reklam a televitního vysílání.

PATRICK MARTINEZ (narozen ve Francii) ve svém dvoudílném, animačně pojatém videosnímku Untitled (After the Visible Human Project) (Bez názvu (Podle viditelného lidského projektu)) přivádí diváka na tragicky realistickou cestu mutace a střetu vnitřků těl muže a ženy, usvědčených a popravených v americkém vězení. Videosnímek vznikl za podpory Národní lékařské knihovny.

(http://www.futuraproject.cz)