Jan J. Kotik: Ill Gotten Gains

date of exhibition: 2006/04/05 - 2006/04/30
institution: Galerie Noua
type of exhibition: autorská

notes:
JAN J. KOTIK: Ill Gotten Gains

Galeria Noua, Bukurešť, 5.4. - 30.4.2006

České centrum Bukurešť, Galerie Futura a Galeria Noua představují výstavu umělce Jana J. Kotíka s názvem „Ill gotten Gains".

Jan J. Kotík se narodil v roce 1972 v Buffalu, odkud se později přestěhoval do New Yorku, kde studoval na umělecké škole Cooper Union. V současné době žije a pracuje v České republice.

Věnuje se především sochařství - objektům a instalacím. První sérii jeho prací např. tvořily specifické malé plastové domácí spotřebiče, jako např vysavač či fén, u kterých divák po bližším zkoumání zjistil, že se jedná o přetvořené modely letadel, tanků, helikoptér, původně určených dětem na hraní. Autor tyto malé modely poměrně složitým způsobem nově sestavil tak, aby jejich nová podoba záměrně odkazovala na propojení s vojenskou technikou.

Podobným způsobem jsou koncipována i další díla Jana J. Kotíka - ve většině z nich nehraje roli jen vizuální stránka, ale také konceptuální, často politický podtext. V sérii bankomatů autor např. vytvořil napodobeniny čtyř bankomatů ve skutečné velikosti, které však nemají běžnou podobu, jak ji známe, ale jsou vytvořeny jako individuální objekty se specifickým charakterem.

Výstava představí jak velké objekty z nejlevnějšího plastového materiálu, tak nákladně vyrobená díla, využívajcí design starožitného nábytku a dalších starých technologií, mimo jiné i kresby ve stylu starých mistrů. Tak jako ve své dosavadní tvorbě i tato díla mají často kritický, někdy i skrytý politický podtext, někdy se jedná o problematiku obecnějšího charakteru.

Výstavu připravila pražská galerie Futura a prostřednictvím Českého centra Bukurešť je možné dílo Jana Kotíka vidět také v jedné z nejlepších bukurešťských galerií pro současné umění, v Galerii Noua.
(http://www.futuraproject.cz)