Zdeněk Fuksa: Od mikrokosmu k makrokosmu

date of exhibition: 2013/11/07 - 2013/02/03
institution: Horácká galerie v Novém Městě na Moravě
type of exhibition: autorská

notes:
K umělcovu významnému životnímu jubileu – 90. výročí narození – připravila Horácká galerie výstavu nazvanou Zdeněk Fuksa – Od mikrokosmu k makrokosmu.

Zdeněk Fuksa (*1922) vystudoval Školu uměleckých řemesel v Brně a Masarykovu univerzitu v Brně (u prof. E. Miléna). Po studiích patnáct let vyučoval na střední uměleckoprůmyslové škole
- obor volná a užitá grafika a písmo. Poté působil jako propagační pracovník v brněnské Grafii.

Zdeněk Fuksa má za sebou přes čtyřicet autorských a tři desítky skupinových výstav. Převaha jeho grafické tvorby tkví v hlubotiskových technikách, jako je akvatinta, mezzotinta a další druhy leptů. Přerod skutečného námětu v obraz bývá někdy nenápadný, vystačí si se zjednodušenou stylizací. Organizované plochy barev používá tak dekorativně, že reálný námět je posunut na hranici symbolu. Náměty čerpá z krajin se zřetelem k přírodnímu utváření. Uchvátil ho kraj Vysočiny, jižní Moravy a francouzské Bretaně. Stejně tak ho přitahoval těžko pochopitelný vesmír. Grafiku střídá s malířskou technikou. Nejčastěji užívá akvarel a pastel, méně už tradiční temperu a olej.