Jakub Matuška aka Masker: ŇU ŇU ŇU ŇU - NEW YORK

date of exhibition: 2008/10/20 - 2008/11/07
institution: Karlin Studios
type of exhibition: autorská

notes:


Výstava ŇU ŇU ŇU ŇU - NEW YORK shrne pobyt Jakuba Matušky aka Maskera (1981) v hlavním městě světa. Celebrita pražské streetart a graffiti scény, která právě vyhrála cenu diváků na festivalu Names a student ateliéru Vladimíra Skrepla na AVU, jež směle využívá video, fotografii, objekt i komerční design, ale jehož nejsilnější zbraní zůstává štětec a tryska, letos v New Yorku navštěvoval The Cooper Union for the Advancement of Science and Art. V Karlín Studios ukáže malby, kresby, billboard i instalaci vycházející z vlastního obrazu, který na newyorské výstavě zakryli před dětmi.

Konkrétně se bude jednat o fotku toho mýho graffáče z Queensu, jehož fotku mi poslal Jirka Makovec a já si ji nechám vytisknout na billboardovej formát a nalepím ji na stěnu galerie. Ovce trhají vlka, kytka čůrá na kluka, mrakodrapy narážejí do letadel… Vzhledem k tomu, že některé obrazy z pobytu si tam koupil jistý milovník umění, budu je muset prezentovat jinak. A sice: Callipo Boys bude instalace z asi deseti lednic, jakožto seskupení mrakodrapů, v jejichž oknech se nám ukazují naši oblíbení hadí muži, které nakreslím na papír a za použití barevné kopírky zvětším, zmenším, namnožím a nalepím na lednice a tak jako na obraze domaluju okna mrakodrapů.

Obraz Dobré ráno v NY maluji, jak sem slíbil, v inverzních barvách, navíc má drobnou obměnu a to figuru muže-budíka, který šimrá spícího ptačím pírkem na oušku. Podotýkám, že obraz je inspirován reklamou jednoho z režisérů od Dana Bergmanna, chlápek po ránu vyzvrací psa atd. Dále se bude jednat o obraz koncertíku úzkonohavičačky alias holubice míru jejíž pírko je možná to, kterým pan Budík dělá svoji práci na inverzním Dobrém ránu. Následuje obraz krásky z Košic u okna a několik kreseb, které nezůstaly v NY. V čele výstavy by pak měl být výjev kreslený sprejema a barvou přímo na stěnu galerie.

Výjev: je mi kolem deseti let, jsem s prababičkou a dědou u stolu na chatě, autobaterie z na tu dobu luxusního Fiata s koženkou uvnitř napájí televizi, v níž právě začínají svou hru se zločinem Bodie a Doyle jakožto Profesionálové. Děda kouká do programu a já si loupu vajíčko na hniličko. Vzhledem k tomu, že moje milovaná prababička zemřela a byla pohřbena během mého pobytu v NY, tak se asi bude jednat o citově zabarvený nákres situace u rybníka v obci Jevany. Možná to bude až trošku hororovo-smutně-uplakano-něco. Taktéž se pokusím nabarvit několik malých stromků a větví v květináčích a tak říkajíc vystoupit z kreslené plochy do prostoru galerie. Pokud mi i tak bude výstava připadat málo zaplněná, dokreslím na zeď známé postavy s obličeji ve tvaru písmene M coby návštěvníky vernisáže, stejně jako jsem to udělal na střeše na Manhattanu.

To je můj popis výstavy. Dej vědět, jestli bys byl ochoten něco napsat, přece jenom jsem ti toho dost vyprávěl a jistě k tomu máš svoje vtipné a chytré postřehy. Samozřejmě, věty o dítěti, co říká, že král je nahý, či mém úzkonohavičáctví bez úzkých nohavic a smutné hudby, mi doteď znějí v hlavě. Taktéž ta o podivné upřímnosti hraničící s drzostí.

Jakub

Jo, mám už konečně nový stránky: www.masker1.net - pozor, změna koncovky, net!

(http://www.futuraproject.cz)