Tři z Trafačky (Cimala, Kaláb, Nepraš)

date of exhibition: 2012/11/30 - 2013/01/27
institution: Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
type of exhibition: kolektivní

notes:
z cyklu: Nová jména

Na závěr roku se v galerii představí mladí autoři sdružení kolem alternativního kulturního centra současného umění, galerie a velkokapacitního ateliéru Trafačka.

Tři kmenoví umělci Trafačky – Michal Cimala, Jan Kaláb a Jakub Nepraš promění hlavní výstavní prostor v kompaktní přehlídku aktuálních a přitom rozdílných přístupů k umělecké tvorbě. Všichni ze zmiňovaných autorů se účastní významných zahraničních projektů a přehlídek nových tendencí v umění. Společný jmenovatel jejich tvůrčího projevu spočívá v řešení naléhavých kulturně společenských otázek a v neotřelém uchopení řeči soudobé civilizace. Přesto je nemůžeme považovat za umělce jednotného ražení.

Michal Cimala (*1975) je především tvůrcem kuriózních hudebních předmětů, sochařem světelných objektů, malířem nálad města, konceptuálním výtvarníkem, hudebníkem a performerem. Jan Kaláb (*1978) naopak představuje dnes již legendu českého pouličního umění, průkopníka trojrozměrného graffiti a tvůrce velkoformátové geometrické malby. Jakub Nepraš (*1981), účastník mnoha mezinárodních výstav, je otcem bizarních futuristických objektů v podobě zvláštních organických struktur civilizace, které ožívají vlivem světelné projekce.