Riga: Ivars Gravlejs & Petra Pětiletá

date of exhibition: 2012/03/28 - 2013/04/22
institution: Karlin Studios
type of exhibition: kolektivní

notes:Před časem se PETRA PĚTILETÁ a IVARS GRAVLEJS rozhodli, že odjedou na rok do Rigy. Ivars z Rigy pochází a chtěl znovuobjevit město svého dětství. Nastěhovali se do společného bytu, Ivars si našel práci a oba se stali součástí města. Výsledkem tohoto ročního pobytu je výstavní projekt RIGA, který prezentují v KARLIN STUDIOS.

V Lotyšsku již od roku 1991 probíhají neoliberální reformy. V prvních deseti letech svobody se zde jako v jiných postsovětských republikách vytvořila nová oligarchie. Lotyšský průmysl během té doby ztratil 40 % výrobních kapacit. Stále narůstá sociální nerovnost a země se propadá do čím dál větší nezaměstnanosti - v současnosti 23 %. Přes 12% obyvatel pracuje v zahraničí. Hospodářský růst země z počátku dvacetiletí byl založen na velkých půjčkách ze zahraničních bank. Když pak ekonomická krize dopadla na „baltského tygra“ s plnou silou, Lotyšsko požádalo Mezinárodní měnový fond o pomoc.
Výstava RIGA se pohybuje na pomezí cestopisného vyprávění, reportážní fotografie, sociálního dokumentu a umělecké intervence. Práce Ivarse a Petry jsou typické určitou improvizační kvalitou, která se projevuje lehkostí provedení (a také lehkostí apropriace). Na výstavě Riga se setkáváme s komplexním pohledem na baltskou metropoli z perspektivy umělecké dvojice, která v Rize strávila rok svého života.

(http://www.futuraproject.cz)