Petr Helbich: Sudkův asistent

date of exhibition: 2013/02/14 - 2013/04/01
institution: Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
type of exhibition: autorská

notes:
foyer
-
Petr Helbich (*1929), ač povoláním lékař, kráčí na poli fotografie ve šlépějích největších mistrů. V době vysokoškolských studií jej významným způsobem ovlivnil fotograf moravských pralesů Rudolf Janda, se kterým se vydával do divočiny pro snímky dramatické přírodní scenerie. Druhou osobností, se kterou autor dlouhou dobu spolupracoval, nebyl nikdo jiný než Josef Sudek. Jedna z největších osobností české fotografie jej inspirovala k převzetí řady technických postupů.
Petr Helbich se v roce 2003 připojil ke skupině Český dřevák (2000–2008), jejíž protagonisté (Karel Kuklík, Jan Reich, Jaroslav Beneš, Bohumír Prokůpek a Tomáš Rasl) pracovali v Sudkově tradici s dřevěnými velkoformátovými kamerami a za výsledné dílo považovali kontaktní kopie negativu. V Helbichových černobílých fotografických cyklech se prolíná důraz na detail a kompozici spolu se snahou o zachycení atmosféry místa. Baladická krajina, opuštěná města a interiéry bez lidí představují svět, kde se zastavil čas. K nejpoutavějším záběrům s existenciálním podtextem patří fotografie z nemocničního prostředí.
Výstava Helbichovy neokázalé tvorby navazuje na „Sudkovu linii“ v roudnické galerii, na jejímž počátku byla dnes již legendární výstava fotografií Josefa Sudka v roce 1976. Do stejného okruhu je možno zařadit i výstavu portrétních fotografií amerického žurnalisty Charlese Sawyera z června roku 2012, jež se vrátila do atmosféry sedmdesátých let minulého století. Jádro kolekce představovaly snímky Josefa Sudka pořízené právě u příležitosti roudnické výstavy. Na Helbichových snímcích mistra české fotografie nenajdeme, přesto je jeho stopa v díle dlouholetého asistenta přítomná.
galerieroudnice.cz