Sam: Intimbum

date of exhibition: 2008/10/22 - 2008/11/23
institution: Nitrianska galéria (1999- )
type of exhibition: autorská

notes:
Bunker
http://nitrianskagaleria.sk/event/sam-intimbum/
Intimbum je instalace připravená konkrétně pro prostor nitranského Bunkru.
Díky projektu Galéria mladých kurátorov jsem oslovila Sama, která je autorkou koncepce výstavy. V její práci se objevují témata paměti, časovosti, limitů, autenticity a odosobnění.
Jako například fotoalbum představuje výsek mechanicky zobrazených událostí, které oživí jednotlivé vzpomínky, i n t i m b u m v podobném duchu zastupuje osobní myšlenky s bohatým asociativním větvením. Výstavu je možné rozdělit do pěti celků, kterým přibližně odpovídají místnosti bunkru.
Triptych Nikola Šuhaj [malby 80 x 120 cm přetištěné na plexiskle 654654654] vychází ze skutečného vztahu desetileté Nikoly a Sama. Zobrazuje prognózy možného pokračování. Nikola reprezentuje proměnlivý výsledek našeho pocitu bezmoci cokoliv změnit, lhostejnosti a apatie. Často můžeme najít ve vzniklých situacích odraz našeho dřívějšího chování, se kterým se musíme zpětně vyrovnat. V černé smyčce, která se objevuje ve všech třech obrazech, Sam vyjadřuje čas a jeho neustálou přítomnost. Stejný znak použila i ve snímku Šičky v pozměněné podobě.
Šestice fotokoláží je prostorem představivosti na rozhraní bdělosti a spánku, kdy se událé skutečnosti rozkládají a skládají do nových celků. Jejich rám přechází v objekt a prostor bunkru se stává také objektem, jehož vnitřkem procházíme. Posouvá se měřítko, předspánkové album je značně nazvětšované a my se cítíme menší.
Následuj mě! (Follow me!) Pastýř, a podle výrazu určitě dobrý, a stádo spokojených lištiček vzhlížejících k jeho obrazu na zlaté hvězdě přehrávají sociální model, který je možné nasadit na různé skupiny. V kožíšcích lišek při bližším pohledu můžeme najít malé odlišnosti, které jsou však tak nepatrné, že při běžném pohledu na stádo si jich jen těžko všimneme a na výsledný výraz instalace nemají žádný vliv. Podobnou metaforou je i jejich černobílé a dvourozměrné zpracování, které naopak jejich podobu při našem pohybu velmi proměňuje.
Přítomnost a nepřítomnost, jejich doplňování a domýšlení patří také k tématům, které se v Samových pracích objevují. Jakou má hodnotu informace Jsme na chatě, když taška s věcmi na chatu je před námi. O Samově přítomnosti na chatě se nás pokoušejí přesvědčit fotografie z chaty. Napětí mezi informací, obrazem a hmatatelným důkazem zůstává bez řešení.
A koho to zajímá? Jsme na chatě.
Sam se s lehkostí a nadsázkou dotýká témat, která tlačí a řešení nachází v plném přijetí vlastní odpovědnosti každého.
Text: Denisa Bytelová