Dům matky a Dům syna

date of exhibition: 2015/12/15 - 2016/01/31
institution: Univerzita Karlova, Filozofická fakulta
type of exhibition: nevýtvarná

notes:
vstupní hala Filozofické fakulty Univerzity Karlovy

Dokumentační výstava o vzniku a stavbě pomníku Jana Palacha v Praze

Právě dokončovaný Pomník Jana Palacha na Alšově nábřeží je umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka (1929–2000), věnované městu Praze a československému lidu v roce 1991, doplněné pamětní deskou s básní Davida Shapiro Pohřeb Jana Palacha, kterou básník napsal bezprostředně po aktuálních událostech v Praze v lednu 1969.

Galerie hlavního města Prahy byla v roce 2014 pověřena úkolem monumentální dílo ve veřejném prostoru realizovat. Nový Pomník Jana Palacha na Alšově nábřeží byl zhotoven podle fotografií Hejdukova prototypu, výkresové dokumentace poskytnuté dědici Hejdukova díla a pod osobním dohledem profesora Jamese Williamsona. Konstrukční technickou dokumentaci podle Hejdukových a Williamsonových podkladů zhotovila architektonická kancelář MCA.

Galerie hlavního města Prahy připravila pro všechny zájemce o bližší informace k historii a průběhu realizace Pomníku Jana Palacha dokumentační výstavu v prostorách vstupní haly Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Náměstí Jana Palacha 1. Výstava je přístupná denně v provozních hodinách budovy. Vstup je volný.

koncepce a texty: Marie Foltýnová
dokumentační fotografie 1991: Jaroslav Zastoupil
dokumentace Atlanta: James Williamson
konstrukční výkresy: architektonický ateliér M.C.A.
dokumentační fotografie 2015: Kruntorád metal design a archiv GHMP
grafické řešení: Linda Krier

www.ghmp.cz