Bibliofilie Laozi (Laozi Malich Sehnal)

date of exhibition: 2013/04/23 - 2013/04/29
institution: Galerie Zdeněk Sklenář
type of exhibition: autorská

notes:
23. dubna 2014 – vernisáž Laozi a představení dalšího knižního klenotu k výstavě Malich – knihu Přišedší odjinud – rozhovor Petra Volfa s Karlem Malichem.
Dne 23.dubna jsme slavnostně představili bibliofilii Laozi ještě na Smetanově nábřeží před výbuchem plynu. Dovolujeme si Vám ji tímto představit a nahlédnout do expozice ještě před zničujícím výbuchem, která dne 29.4.2013 tuto výstavu zničila a činnost výstavní síně přerušila.
Knihu Laozi, kterou v rámci projektu Český Lao-c’, představujeme v novém překladu Davida Sehnala, českého sinologa, v současnosti působícího na Friedrich-Alexander Universität Erlangen-Nürnberg.
Kniha Laozi je studnicí staročínské moudrosti a jako taková byla již přeložena do mnoha jazyků. Překlad Davida Sehnala je nejnovějším v řadě, které byly pořízeny ze staročínského originálu do češtiny s využitím posledních sinologických poznatků o staré čínštině. Autor na překladu pracoval téměř devět let.
Knihu vydanou nákladem 148 exemplářů opatřil originálními pastely a grafickými listy Karel Malich, což z ní činí nádhernou a vzácnou bibliofilii, jež bude ozdobou každé knihovny.
Z celkového počtu 148 exemplářů je prvních 33 číslováno signováno a opatřeno originálním pastelem Karla Malicha. Exempláře jsou číslovány 1/33 až 33/33.
Exempláře s originálním grafickým listem – serigrafií v počtu 100 exemplářů jsou číslovány shodně s grafickými listy 1/60 až 60/60.
Exempláře 61/90 až 90/90 obsahují originální grafický list – serigrafii číslovanou a signovanou 1/40 až 40/40.
Autorské exempláře v počtu 15 exemplářů obsahují shodný grafický list- serigrafii číslovaný I/XV až XV/XV a signovaný Karlem Malichem.
Koncepci knihy a grafickou úpravu navrhla a sazbu písmem Greta (Typoteque) provedla Zuzana Lednická (Studio Najbrt) aby v lednu 2013, to jest v roce Draka, byla vytištěna na papíře OP MedicalPrint gramáže 40g/m2. Ruční vazbu zhotovil/vyrobilJiří Fogl.
zdroj: www.zdeneksklenar.cz/vystavy/bibliofilie-laozi