Tichá síla Liu Xia

date of exhibition: 2014/02/28 - 2014/06/09
institution: DOX, Centrum současného umění / Centre for Contemporary Art
type of exhibition: autorská

notes:
Velká věž
-
Básnířka a fotografka Liu Xia je ve své zemi zakázanou autorkou. Její dílo je v Číně možné vidět pouze v soukromí nebo na internetu.
Pekingskou intelektuální komunitou uznávaná autorka je ženou spisovatele Liu Xiaobo. Ten byl v roce 2009 uvězněn za svůj otevřený dopis čínské komunistické straně, v němž požadoval otevřenou diskuzi o zavedení demokracie v zemi a který podepsaly desítky tisíc čínských občanů včetně předních zástupců akademické a umělecké scény. Poté, co byl v roce 2010 Liu Xiaobo oceněn Nobelovou cenou míru, byla jeho žena Liu Xia bez soudního procesu odsouzena k domácímu vězení a od ledna 2011 je téměř bez jakéhokoliv kontaktu s okolním světem.
Přestože se Liu Xia nepovažuje za politickou aktivistku, dlouhodobě bojuje za svobodu slova. V relativně liberálních 80. letech byla aktivní členkou literární a umělecké scény, která v té době v Pekingu vzkvétala. Černobílé fotografie, které představuje výstava Tichá síla Liu Xia, vznikaly v letech 1996-1999 a poodhalují neoficiální čínskou realitu podléhající represím a cenzuře. Podivné panenky na fotografiích, které Liu Xia nazývá „ošklivá mimina“, se potulují krajinou Pekingu a snaží se uniknout nepochopitelné čínské cenzuře. Panenky se nemohou hýbat a působí pasivně, zároveň jsou ale ztělesněním hněvu a vzdoru.
www.dox.cz