Tomáš Predka & David Postl: Muž, který se nebral příliš vážně

date of exhibition: 2016/11/29 - 2016/12/20
institution: Galerie NoD
type of exhibition: kolektivní

notes:
Tomáš Predka je absolventem ateliéru Grafika II Prof. Vladimíra Kokolii na Akademii výtvarných umění v Praze, mimo to také prošel ateliérem Jiřího Černického na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a ateliérem Erweiterter Malerischer Raum Prof. Daniela Richtera na Akademii výtvarných umění ve Vídni. Predka se v roce 2016 stal finalistou Ceny kritiky za mladou malbu, v roce 2015 byl vybrán v rámci ceny Contemporary Visions IV v londýnské BEERS mezi sto nejperspektivnějších světových osobností vycházející generace současné malby.

Malíř Tomáš Predka se ve své práci zabývá fragmentárností současného světa, který je přehlcen obrazy a lidský zrak je v něm stále více zkoušen náporem vizuálních vjemů. Pokud nejsou oči slepé, dívají se. A když zavřeme oči, opět se nám vyjevují obrazy, tentokrát zevnitř, protože právě vizuální vzpomínka je pro většinu z nás tou nejintenzivnější, i když je většinou zkreslená či nedokonalá. Může jít o pouhý mžik obsahující určitou konstelaci barev, tvarů a světelnosti. A právě takové mžiky či záblesky se objevují na autorových plátnech. Pro výstavu v galerii NoD připravuje spolu se svým hostem (David Postl / AT) intuitivní obrazovou instalaci balancující na hraně ironie a spontánní exprese.

Projekt bude formálně navazovat na Predkovu eponymní obrazovou sérii Flashback a současně sestávat se z velkoformátových koláží/obrazů Davida Postla (AT). Konceptem výstavy má být jakási „satirická kompozice“ s pracovním názvem "Muž který se nebral vážně". Kombinací plastických kreseb "uvězněných" ve vrstvě pryskyřice a plošnosti papírových obrazů/objektů chceme postihnout současný fenomén kulturních proměn ve společnosti zejména v projevujících se idejích a soupeřících ideologiích.