Lucie Jindrák Skřivánková: Pink Mountains

date of exhibition: 2018/05/10 - 2018/05/30
institution: Knupp Gallery
type of exhibition: autorská

notes:
Pink Mountains je název nového cyklu obrazů a skic malířky Lucie Jindrák Skřívánkové. Série uměleckých prací je vytvořena různými technikami, jako akryl a sprej, akvarel a tuž, třpytky, koláže z fotografií a kreseb. Na první pohled série přestavuje přehled naší současné bohaté společnosti, kde se objevují drobné ženské postavy na okraji vil a modrých bazénů, ve kterých se odrážejí velké růžové hory a nebe.

Ve skutečnosti, malované krajiny skrývají něco děsivého, místa, kde lidská civilizace mizí. Barevné obrazy mohou vskutku evokovat úžasné západy slunce v Dolomitech nebo v italském městě Matera, anebo připomínat hory obklopující antické město Petra v Jordánsku, v horskéma polopouštím údolí Edomu na východě Wadi Araba. Jordánské hory mají proměnlivé barvy, od žluté do okrové, od červené do bílé, a jsou známé přechodem různé civilizace, jako římské a byzantské. Zatímco, nedaleko od Mrtvého moře, jsou také růžové hory Eilat a údolí Uvda a stopy antické izraelské populace.

Podobně v ptačím pohledu, v těchto apokalyptických a nepříznivých krajinách, obarvených na růžovo, Lucie J. Skřivánková medituje a rozjímá, kam směřuje dnešní lidská civilizace, když pohledy na minulost a na přítomnost se míchají často dohromady v předzvěsti, že budoucnost zdá se, že se navrací pomalu zpátky k podobným počátkům, možná k období matriarchátu.

Text Susanna Wagner Horvatovičová