Daniel Reynek: Fotografie

date of exhibition: 2012/06/20 - 2012/08/19
institution: Dům Gustava Mahlera
type of exhibition: autorská

notes:
Od 20. 6. 2012 bylo možné v Domě Gustava Mahlera navštívit novou výstavu s názvem „Daniel Reynek – fotografie“. Výstavu připravilo Statutární město Jihlava ve spolupráci s Galerií Měsíc ve dne České Budějovice. Vernisáž výstavy proběhla 19. 6. v 17 hodin.

Daniel Reynek (nar. 9. 6. 1928 ve Francii) je synem francouzské básnířky Suzanne Renaud a českého výtvarníka, básníka a překladatele Bohuslava Reynka. Se svým otcem tiskl jeho grafiky a jeden čas spolu experimentovali s upravovanými skleněnými negativy. Fotografovat začal ve čtyřicátých letech 20. století. Své fotografické montáže vytvářel od poloviny šedesátých let do druhé poloviny let osmdesátých. Od devadesátých let do současnosti měl výstavy na několika místech v České republice a ve Francii. V roce 2007 vyšla kniha s jeho fotografiemi "Z vln, které zkameněly". V současnosti spolu se svým bratrem Jiřím stále žije v Petrkově u Havlíčkova Brodu, kde žil i většinu života jejich otec Bohuslav.

Na výstavě budou k vidění již zmíněné barevné fotografické montáže. Pojítkem těchto montáží jsou motivy kolem rodinného domu v Petrkově. Fotografie vznikají převracením, přikládáním či vrstvením diapozitivů. Diapozitiv s geometrickou mřížkou nebo ornamentem krajky či jinovatky Daniel Reynek přikládá k dalšímu diapozitivu s krajinou, květinou či vázou. Tímto stylem se snaží nalézt harmonické souznění.

V průběhu výstavy bude možné zhlédnout dokumentární film od režisérky Terezy Brázdové „Kluci“ o životě bratrů Daniela a Jiřího Reynkových.