Dirigenti

date of exhibition: 2014/05/17 - 2014/07/06
institution: Dům Gustava Mahlera
type of exhibition: autorská

notes:
Dne 16. 5. proběhla v Domě Gustava Mahlera vernisáž k multimediální výstavě s fotografiemi Zdeňka Chrapka pod názvem Dirigenti. Samotnou výstavu pak bude možné navštívit od 17. 5 do 6. 7. Tato výstava byla součástí doprovodného programu festivalu Mahler Jihlava 2014 a vznikla ve spolupráci statutárního města Jihlava a občanského sdružení Mahler 2000. Před samotnou vernisáží se od 17:00 uskuteční představení publikace: Nikdy zcela neodešli – Jihlavští Němci, za přítomnosti autorů ze Státního okresního archivu a spolku Dům Gustava Mahlera.

Zdeněk Chrapek, neoficiální fotograf Pražského jara, fotografuje svět hudby již přes 46 let. Při jeho práci se mu naskýtá možnost vidět, a tedy i zachytit dirigenty zepředu. Zprostředkovává tak běžnému posluchači skrytou fyzickou podobu jejich dirigentského výkonu. Výstavní prostor zaplní fotografie známých dirigentů, kteří mají k hudbě Gustava Mahlera vztah a měli možnost jí dirigovat. Můžete zde spatřit například fotografie Leonarda Bernsteina, Rafaela Kubelíka, Claudia Abbada a mnoha dalších, tuzemských i zahraničních dirigentů.

Významnou součástí výstavy je i film s Mahlerovou hudbou v dirigentském podání Marka Štilce. Hlavní myšlenou vzniku filmu bylo ukázat dirigentovu tvář, jeho emoce a dirigentská gesta. Film vznikl ve spolupráci Evy Bystrianské a Hynka Bernarda a natáčel se v divadle DIOD Jihlava. Ve filmu byla použita hudba z edice vydavatelství Supraphon, kterou nahrála Česká filharmonie pod vedením Václava Neumanna.

Ke zhlédnutí je připraven i dokumentární film Libor Pešek o dirigentské profesi. Deset dní poté, co dirigent Libor Pešek oslavil své osmdesátiny, vzniklo ve spolupráci s Českým rozhlasem video, které je vzpomínkou na vlastní začátky, ale zejména úvahou nad profesí dirigenta vycházející z celoživotních zkušeností a umělecké práce s našimi i zahraničními orchestry. Autory tohoto videa jsou: Dagmar Henžlíková, Radomír Šofr, Josef Tuka.