Památník Karla Čapka

city: Stará Huť (Příbram)
address: Stará Huť 125
ZIP: 262 02
phone: 318 522 265
e-mail: pamatnik.vanova@tiscali.cz
www: www.capek-karel-pamatnik.cz

word:

Památník je věnován českému spisovateli, dramatiku a novináři Karlu Čapkovi (1890–1938), jeho manželce, herečce a spisovatelce Olze Scheinpflugové (1902–1968) a jednomu z nejbližších Čapkových přátel, novináři, dramatikovi a spisovateli Ferdinandu Peroutkovi (1895–1978).

Sídlí v empírové vile Strž u Staré Huti, která leží nedaleko města Dobříše. Manželům Čapkovým vilu věnoval jako svatební dar k doživotnímu užívání jejich příbuzný Václav Palivec. V bouřlivých třicátých letech 20. století Čapek nacházel na Strži klidné místo, vhodné k odpočinku, k tvorbě i k setkáním s přáteli. Vznikala tu významná díla, jako například Cesta na sever, Bílá nemoc nebo Matka. Dnes tu najdete původní vybavení některých pokojů a rozsáhlou expozici, přibližující Čapkův život i tvorbu. Součástí je i projekce dokumentárních filmů a mezi exponáty nechybějí nejrůznější cizojazyčná vydání Čapkových děl, včetně japonské kolekce.

Exponáty v dalších patrech vily připomínají divadelní působení Olgy Scheinpflugové a novinářskou činnost Ferdinanda Peroutky, který býval na Strži pravidelným hostem. Kolem vily vede dobře udržovaná sedmikilometrová Čapkova stezka. Její trasa prochází místy, která si spisovatel během svých pobytů na Strži oblíbil.

middleczech.kr-stredocesky.cz