Svaz osvětový

city: _
address: _
state: Česká republika (Czech Republic)

birth year: 1905

notes:
Osvětový ústav byl organizací, jejímž cílem byla podpora rozvoje kultury a tvůrčích aktivit občanů ve všech regionech, se zvláštním zřetelem na neprofesionální umělecké aktivity.
Jeho předchůdcem byl Svaz osvětový, založený roku 1905 z podnětu Národní rady české. Roku 1925 byl přetransformován na Masarykův lidovýchovný ústav, pracující se státní podporou. V padesátých letech byla organizace přeměněna právě na Osvětový ústav, roku 1991 přetransformována na Informační a poradenské středisko pro místní kulturu (IPOS) a roku 2004 přejmenována na Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS).

Svaz osvětový

Osvětový svaz, hl. československý lidovýchovný spolek (od r. 1925 Masarykův lidovýchovný ústav) vznikl r. 1906 na popud Národní rady české (a za souhlasu politických stran českých) jako všenárodní lidovýchovné ústředí, určiv sobě úkol „šířiti a povznášeti lidové vzdělání v národě československém, stránku politickou vyjímaje”. Sdružil v sobě významné vzděl. spolky a vybudovával také zvláštní svazy zemské, okresní a osvětové sbory; většina českých okresů měla své vzdělávací sbory již před rokem 1914, po státním převratě jich počet ovšem ještě vzrostl. Činnost Svazu osvětového sledovala již od počátku teoreticky i prakticky všechny složky kulturního života důležité pro lidovou výchovu (přednášky, knihovnictví, umělecký život a j.), některé z nich byly pak na základě zkušeností získaných v Svazu osvětovém pojaty do zákonem vymezené státní péče osvětové a to zákonem o kursech občanské výchovy z r. 1919 a zákonem o veřejných knihovnách obecních z téhož roku. Podle zákona o kursech občanské výchovy změnily se dosavadní odboč. Svazu osvětového v * osvětové sbory (v. t.) podléhající pak ovšem ministerstvu školství a národní osvěty. Nové pracovní poměry vedly r. 1925 z podnětu prvního presidenta čsl. republiky k přeměně Svazu osvětového na Masarykův lidovýchovný ústav, dotovaný částkou 4 milionů Kč, přikázanou mu z Národního fondu Masarykova. Účel M. L. Ú. byl novými stanovami tentokráte vymezen slovy, že „spolek chce vzdělávati a vychovávati lid československý, aby byla zvýšena jeho mravní a kulturní úroveň v duchu zakladatele ústavu presidenta T. G. Masaryka”. Organisačně stal se M. L. Ú. také syndikátem čelných čsl. lidových. institucí, především Československé obce sokolské, Dělnické akademie, Matice slovenské, Svobodného učení selského a Ústřední školy dělnické (kmenoví členové) a mnoha dalších, jakožto členů přidružených. Dosavadní činnost Svazu osvětového je Masarykovým lidovýchovným ústavem, jeho pokračovatelem, dobudována jako podklad pro činnost lidovýchovně studijní. Rozsáhlá práce M. L. Ú. je t. č. rozdělena na tyto odbory: divadelní, hudební, kinematografický, literární, loutkařský, přednáškový, rekreační, rozhlasový, studijní, umělecko-výtvarný a hospodářský (pro vnitřní správu ústavu). Mnohé z odborů jsou činny vydavatelsky (příručky, seznamy knih, přednašečů a pod.) spravují také některé důležité přímé lidovýchovné podniky M. L. Ú. (expedice knih, půjčovna a výrobna filmů, péče o školní kinematografii, Husova škola pro vyšší vzdělání a národní výchovu a j.) a zřizují, je-li nutna specialisace práce, zvláštní sekce (na př. „Sekce pro divadlo mládeže”, „Sekce přátel literatury pro mládež”). Míš.

Ottova encyklopedie nové doby, heslo Osvětový svaz


Svaz osvětový

person   born from - to, notes
Marek Josef   21. 7. 1883     1921 - ????, člen výboru (místopředseda) uměleckého výtvarného odboru