Laco Deczi

* 29. 3. 1938, Bernolákovo (Senec), Slovensko (Slovakia)
musician, composer, painter

 

nationality: Slovak
sex: male
web: www.llacodeczi.com

word:
Trumpet player, composer and band leader Laco Deczi was born in Bernolakovo (close to Bratislava, Slovakia) in 1938. In 1960's he was a member of Karel Velebny's SHQ. In 1970 he recorded his solo album "Sentimental Trumpet" with strings. As soloist he took part on the famous big band recording "Jazz Goes To Beat" by Vaclav Zahradnik.
In the end of 1967 he founded his own Jazz Celula ensemble and since the beginning of 1970 he was a member of d the Czech Radio Jazz Orchestra (JOCR).
He also made some duo recordings with the guitarist Sarka Dvorak and composed a lot of music for film and TV productions.
Since 1985 he lives in United States where he is a leader of the "Jazz Cellula International".
Laco has performed throughout the United States with a roster of jazz the finest musicians, among them: Elvin Jones, Bill Watrous, Junior Cook, Dave Weckl, Sonny Costanzo, just to name a few.
------
Trumpetista, skladatel a kapelník Laco Deczi se narodil v roce 1938 ve vesnici Bernolakovo (kousek od Bratislavy), na Slovensku. V šedesátých letech byl členem kapely S+HQ Karla Velebného. V sedmdesátých letech nahrál svoje sólove album "Sentimental Trumpet" se smyčcovými nástroji. Jako sólista byl členem orchestru při nahrávání desky "Jazz Goes To Beat" Václava Zahradníka.
Na konci roku 1967 založil vlastní soubor Jazz Celula a od začátku sedmdesátých let byl členem JOČRu - Jazzového orchestru Československého rozhlasu.
Nahrál take duety s kytaristou Zdeňkem Šarkou Dvořákem a složil velke množství muziky pro filmy a filmovou produkci obecně.
Od roku 1985 žije ve Spojenych statech amerických, kde je lídrem kapely Celula New York.
Laco vystupoval ve Spojených statech s velkou řadou skvělých jazzových muzikantů, jako jsou Elvin Jones, Bill Watrous, Junior Cook, Dave Weckl, Sonny Costanzo a další...
zdroj - www.llacodeczi.com

notes:
Viz též
Cellula New York (hudební skupina)