Jan Ondroušek

* 29. 3. 1945, Hovorany (Hodonín), Česká republika (Czech Republic)
15. 8. 1999, Brno (Brno-město), Česká republika (Czech Republic)
poet, graphic artist

 

nationality: Czech
sex: male

word:
Vystřídal řadu povolání, byl honákem, sanitářem, knihkupcem, propagačním výtvarníkem, kulisákem, tiskařem. Počátkem 70. let založil v Brně skupinu mladých nekonformních výtvarníků Integrace, režimem brzy zakázanou. Pro samostatnou výtvarnou tvorbu získal nejvíce v povolání archeologického kresliče v 60. letech. Na základě dispozice vloh v něm náročnou praxí rozvinul a záhy přivedl k dokonalosti objektivní kresbu tužkou. Ta se stala východiskem k jeho rozsáhlé volné a ilustrační tvorbě. Převážné se jedná o figurativní kresby, vzniklé tečkovací technikou. Mají humorný, nezřídka sarkastický obsah, zrcadlí člověčí slabosti a absurdity lidského údělu. Specifickou složkou Ondrouškovy kreativity je spolupráce s brněnskými divadelními scénami Hadivadlo a Divadlo na provázku.
-
Básník, výtvarník, pracovník v mnoha zaměstnáních byl jedním ze stálých příznivců a mecenášů Jihovýchodní pošty. Seznámili jsme se koncem ledna 1997, v brněnské hospodě s názvem Plzeňská pivnice Pálava, bylo to právě v podvečer dne, kdy se v ateliéru Za vraty na Petrově konal I. večírek tohoto časopisu. Upozornil mě na něj Ivan Motýl: “Podívej se, tam ten člověk má s sebou nějaké knížky.” Zdržel se v Pálavě o chvilku déle a na večírek dorazil až krátce po programu. Za několik dní mi zaslal obálku se svými příležitostnými tisky a kresbami. Několik jeho básní jsem otiskl v Jvp 2/98, jiné jsem zaslal panu Kovandovi do Psího vína, který je uvedl v č. 8 z tohoto roku. Básnické sbírky zaslané Janem Ondrouškem nesou názvy Hří/Hra/Plačky (1990)
Obrázci (1988)
Studna pošuků (1988)
Úlety (rok neuveden)
Vy mně taky (1988), tyto tisky vydal ve svém nakl. Buxus
V nakladatelství NAVA v roce 1994 vydal výbor ze svých básní a kreseb nazvaný Bleší trh (Obrázci a slova).
Ilustroval např. knihy Drobky z Františka Gellnera, Utrpení knížete Sternenhocha (vydání v brněnském Hostu), knihu J. Vondráka a M. Donutila Uprostřed běhu a jiné.
Narodil se 29. 3. 1945 v Hovoranech, pracoval jako honák, sanitář, montážník, archeologický kreslič, organizační pracovník, propagační výtvarník, knihkupec, kulisák, skladník, působil jako tiskař, přičemž pomáhal rozmnožovat tehdy samizdatový časopis Host, etc.
Od Večírku Jvp jsem se s Janem Ondrouškem neviděl. Čas od času přišla pozvánka na vernisáž výstavy..., setkání jsem však odkládal, na “příhodnější dobu”. Netušil jsem, že tohoto robustního muže sužuje těžká nemoc. Letos v létě (1999) přišlo úmrtní oznámení s lakonickým Jan Ondroušek zemřel.
zdroj - www.inext.cz