Zdeněk Hajduch

* 1955, Praha, Česká republika (Czech Republic)
sculptor, woodcarver, puppet maker, designér nábytku, stage designer

 

nationality: Czech
sex: male
web: www.hajduch.cz
email: atelier@hajduch.cz

word:
Původně aranžér později řezbář a scénograf pracoval jako technolog a výtvarník ve Středočeském loutkovém divadle (dnes Divadlo Lampion) v Kladně. Zde do roku 1986 vytvářel návrhy loutek a scén pro malé formy i velké jeviště. Od začátku osmdesátých let se zúčastňoval společných výstav loutkářské scénografie a později začal vystavovat volnou tvorbu v Čechách i v zahraničí.
Volná tvorba nakonec zvítězila nad divadlem, ke kterému se jen občas vrací. Z komorní, většinou dřevěné mechanické plastiky se postupně dostal k experimentům s nábytkem, který obsahuje vše co bylo na sochách, loutkách i mechanických obrazech. Stálé téma - české a moravské lidové písně - Erben, Sušil, Bartoš... to jsou základní prameny, které používá ke své práci. V novém kraji, ve kterém se se svojí ženou usadil našel odpovídající prostor a další inspiraci.
Dílna vznikla v Praze v roce 1986 a v roce 1992 se přestěhovala do Hůrek u Nové Bystřice v Jižních Čechách. Ve starém empírovém domě z jehož půdy je vidět přes celou Třeboňskou a Budějovickou pánev a až k hřebenům Šumavy, vznikají práce stále více ovlivněné zdejším prostředím. Hluboké lesy, hladiny rybníků, kamenitá políčka a louky, dlouhé zimy, voňavé léto a nikdy nekončící vítr. To je téma, které se znovu objevuje ve všem, co v dílně vzniká.
Mechanické sochy a obrazy, jednotlivé kusy nábytku i celé interiery mohou obsahovat stromy, kostelík nebo pasoucí se krávy... Technologie je velice prostá a vychází z postupů tradiční řezbářské, tesařské a truhlářské práce. Snahou ale není napodobovat minulost; nikdo nesmí pochybovat o tom, že věci vznikly na přelomu 20. a 21. století.
Jen v detailech, v čepech, drobné řezbě nebo v polychromovaných částech se připomíná staré řemeslo. Lipové a smrkové dřevo, mechanika z dubu nebo z javoru, olejové barvy a včelí vosky jsou nejčastěji používané materiály. Někdy přibude i sklo nebo kov.
Stejně jako sochy, tak každý kus nábytku i celý interiér vzniká jako jediné výtvarné dílo.
www.hajduch.cz

notes:
NK ne - 2018/07
Ateliér pro sochařskou tvorbu,
design nábytku a navrhování interiérů.