Ján Hanák

* 17. 2. 1931, Bánovce nad Bebravou (Bánovce nad Bebravou), Slovensko (Slovakia)
29. 8. 2015, Košice (Košice), Slovensko (Slovakia)
stage designer, painter

 

nationality: Slovak
sex: male

word:
Slovenský výtvarník a scénograf Ján Hanák se narodil 17.února 1931 v Bánovciach nad Bebravou. Základní školu a léta svého dospívání absolvoval v Bratislavě. V rodinném prostředí, které bylo plné výtvarných a uměleckých podnětů, které spoluvytvářel pro své čtyři děti profesionální výtvarník Bohumil Hanák a rovněž Hanákova matka Otílie, bylo logické, že se mladý Hanák společně se svými sourozenci, horlivě zajímal nejen o výtvarné umění, ale i divadlo a hudbu.
V roce 1946 jako patnáctiletý bez vědomí a souhlasu rodičů absolvoval přijímací talentové zkoušky na Obor kreslení a malování při Slovenské vysoké škole technické v Bratislavě. Ján Hanák byl přijat pro výrazný talent, za současného jak věkového tak i studijního dispenzu, který mu byl udělen tehdejším pověřencem pro kulturu, básníkem Laco Novomeským. Ještě jako vysokoškolský student souběžně vystudoval střední školu a úspěšně složil maturitní zkoušku. V období let 1946 až 1948 studoval dále v ateliéru profesorů Gustava Mallého a Kolomana Sokola na Pedagogické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě.
Když byla v Bratislavě založena Vysoká škola výtvarných umění, studoval až do roku 1951 figurální malbu v ateliéru profesora Jána Mudrocha. Od roku 1951 byl do roku 1955 studentem scénografie u zakladatel slovenské scénografie profesora Ladislava Vychodila na Divadelní fakultě Vysoké školy múzických umění. Již během studií v roce 1954, pracoval Ján Hanák jako scénograf ve Státním divadle v Košicích. Po prvních návrzích v Shakespearových dramatech se pro Hanáka stala výlučnou doménou práce na návrzích výprav pro Košickou operu. Košická opera po dlouhá desetiletí patřila k tomu nejlepšímu v slovenském divadelnictví a doslova držela krok s přední bratislavskou operní scénou Slovenského národného divadla jako i na bratislavské Nové scéně.
Hanákovy výpravy např. oper Svätopluk Eugena Suchoňa nebo Vzkříšení Jána Cikkera, patřily k tomu nejlepšímu, co slovenskou divadelní scénografií může reprezentovat. Příležitostně vytvářel i kostýmní návrhy. Řada scénických návrhů byla realizována nejen na Hanákově domovské scéně, ale také v Bratislavě, regionálních slovenských divadelních scénách či v zahraničí.
Spolupracoval také s Československou televizí a televizním Studiem v Košicích. V roce 1965 se podílel na československé expozici na Biennale výtvarných umění v Sao Paulu, které byla udělena zlatá medaile. Svou tvorbu opakovaně vystavoval na Pražském Quadriennale v letech 1967, 1971, 1975 a 1979.
fdb.cz. 2015/01

notes:
Od roku 1954 scénograf Štátného divadla v Košicích. Autor výprav k činoherním i operním inscenacím, například: Prvý deň karnevalu (I. Bukovčan), Člověk, zvíře a ctnost (L. Pirandello), Bačova žena (I. Stodola), Coriolanus (W. Shakespeare), Chytračka (C. Orff), Bludný Holanďan (R. Wagner), Únos ze serailu (W. A. Mozart), Tartuffe (Molière).