Michael Jackson

* 27. 3. 1942,
30. 8. 2007,
publicist, znalec piva

 

sex: male

word:

Muž, jehož jméno v hodně z nás evokuje spíš slavného popového zpěváka, udělal pro pivo a jeho popularizaci zřejmě více, než kdokoli jiný na této planetě. Pokud onen známý zpěvák ikonou světového popu, pak Michael Jackson - degustátor, spisovatel, kritik - je tím samým pro milovníky piva. Proslavil se zejména v USA, ale také v Anglii či Německu, a ani u nás není úplně neznámý.

Když Michael Jackson dorostl do věku, kdy už mohl legálně popíjet alkohol, bylo pivo mezi alkoholem popelkou. Mělo se za to, že je to spíš „sprostší“ pitivo pro chudé vrstvy společnosti a dělníky. Jackson se však ponořil do hlubin tajemství tohoto zlatavého moku a svými četnými publikacemi a cestami po celém světě přivedl spoustu lidí na tu pravou „pivní víru“.

Ukázal, že pivo si zaslouží stejný obdiv a stejný přístup jako víno. Je ho neméně druhů, neméně chutí a některá piva jsou vpravdě královská, stejně jako u vína i u piva velmi záleží na sklenici, ve které je podáváno.

Jeho hvězda začala stoupat v roce 1977, kdy vydal knihu The World Guide To Beer (Světový průvodce pivem), ve které rozdělil pivo do různých druhů podle nejrůznějších kritérií, zavedl i novou terminologii. Nedlouho poté dostal možnost provádět vlastním pořadem na americkém kanálu Channel 4. Pořad byl pojmenován The Beer Hunter (Lovec piv) a brzy tak lidé začali nazývat Jacksona samotného.

Se svou pivní osvětou objížděl celý svět a spousta lidí se díky němu stala milovníky piva. On sám preferoval piva belgická. Od roku 1998 vyráběl i vlastní pivní sklenice, které tvarem odpovídají různým typům piva i různým příležitostem, při kterých se pivo pije.

Od roku 2006 trpěl Parkinsonovou chorobou, již dříve mu byla diagnostikována cukrovka. Nakonec zemřel na selhání srdce a jeho odchod je pro pivní svět velkou ztrátou.

zdroj - www.nekrolog.cz

notes:
znalec piva