Profiler

date of exhibition: 2006/05/18 - 2006/07/02
institution: Karlin Studios
type of exhibition: kolektivní

notes:


PROFILER - pohled na umělecký přístup k regionální identitě.

Ve výstavě PROFILER umělci vstupují do nového teritoria s použitím pojmu “profilování“, který je běžně vyhrazen pro popis metody analýzy pachatele v kriminologii. Avšak v tomto kontextu se vztahuje k umělecké metodě zkoumání geografie regionu, jeho tradic a identity.

Sedm umělců se sešlo k vzájemné spolupráci na projektu, jehož tématem bylo „Dolní Rakousko“. Užívají sice různá média, ale jejich vnímáni a konstrukce reality stále prozrazuje obecnou souvislost. „PROFILER“ prezentuje originální a nové způsoby pohledu na Dolní Rakousko. Za tradičními klišé umělci objevují subtilní nuance a překvapující perspektivy.

Anna Jermolaewa, narozená v Petrohradě, si na svou náruživou cestu v pátrání po víně Dolního Rakouska sebou vzala videokameru. Výsledný film promítaný na výstavě je jako tichý svědek výsledku intenzivní snahy hledání.

Élise Mougin otevřela stránky své obrovské sochařské knihy, aby se zabývala vztahem mezi individuem a kolektivem. Při zobrazení počtu obyvatel žijících na zemi v daném bodu a čase v tečkách zjistila, že musí vytvořit samostatnou edici pro populaci Dolního Rakouska.

Siggi Hofer pracuje ve svých kresbách s tématem města, venkova, místní architektury, domova, jednotlivce a komunity. Ve velkoformátových tušových a akvarelových kresbách “Voglio spazio per crescere” („Chci místo, kam bych byl schopen vrůst“) nepopisuje nějakou konkrétní krajinu nebo region. Zabývá se procesem růstu a vytvářením prostoru ve filosofickém slova smyslu.

Nikolaus Gansterer ve své práci “unland” pohlíží na geografické oblasti jako na percepční mříž a jemně tkanou sociální strukturu. Jeho papírová socha je reminiscencí oblaku, ledovce nebo ostrova – jen ne žádné reálné krajiny.

Pocit být doma a chráněn je tématem sochy Judith Fegerl “Nest”, kde infračervené paprsky keramických lamp, pod nimiž divák kráčí, zprostředkovávají pocit tepla.

A Pretty Piece je část bývalého reklamního sloganu pro Dolní Rakousko, který Jochen Höller přilepil na čtyři vysavače. Počet referuje, ke struktuře státu s jeho čtyřmi čtvrtinami. Když přemístíme veškerý kontext, odkryjeme subtilní systém kódů a referencí.

Pálení z pušek při svatební hostině, jako zvyk z Dolního Rakouska, si vybral za výchozí bod pro svou dvoudílnou práci Stephan Lugbauer. Toto dílo tvoří videoprojekce, kde jsou postavy zobrazeny v životní velikosti a fotografie popisující instalaci v Art Space Noe. Samotné elementy – dělo, nevěsta nebo dům – jsou vytaženy z celkového kontextu, vzory vnímání jsou drasticky změněny. Harmonické a mírumilovné asociace celkového prostředí brzy dávají pocit strachu, atmosféry války.

(http://www.futuraproject.cz)