Mark Ther

date of exhibition: 2008/05/27 - 2008/08/31
institution: Centrum pro současné umění Futura
type of exhibition: autorská

notes:


„krátký příběh o životě staré dámy?"

První videofilm Marka Thera (197?) v českém jazyce zatím nemá název. Ther volbou českého jazyka posouvá vnímání filmu do teritoria střední Evropy, pro mnohé možná i do východní Evropy. Jedná se o filmový příběh staré dámy, o jakýsi krátký dokument. Tato Markova videopráce byla natočena během jediného dne. Zatímco kamera táhlými záběry snímá obraz ženy i její hlas - v jeden den, videopráce jako celek chce slovy autora „navázat na příští den".

Starší silnější elegantní dáma v černém kostýmu s krátce ostříhanými stříbrnými vlasy na ježka hovoří. Vzpomíná, touží a míchá stopy reálných příběhů s fikcí. Dáma vypráví a obecenstvo čeká. Role je jako život (nejen pro tuto ženu, Marii Calas nebo Andyho Warhola), nelze z ní vystoupit. Divák naslouchá ženě, zřetelně cítí kdesi mimo úhel kamery přítomnost druhé osoby, ta ale do hovoru nevstupuje ani nezasahuje. Jedná se o monolog nebo dialog?

Jaká byla stará dáma? Byla dominantní? Nebo je tato otázka jen obvyklým klišé heterosexuálů? Ideální odpověď zní, dáma byla a je aktivní, vzpomíná na svůj život místy s nadhledem, zůstává ale stále tou, která věčně hledá. Lásku?

(http://www.futuraproject.cz)