Miroslav Průša: Pohledy do vyhraněných prostorů

date of exhibition: 2006/10/09 - 2006/11/09
institution: Galerie Dion
type of exhibition: autorská

notes:
-
Pohledy do vyhraněných prostorů jsou v pořadí pátou výstavou brněnského rodáka Miroslava Průši po jeho návratu z Kanady do Čech. Umělec speciálně pro ni během léta vytvořil řadu nových děl, především větších formátů a svěžích pastelových tónů. Figurální i abstraktní motivy jeho obrazů spojuje vitální energie rychlých tahů štětce a odlehčených barevných ploch. Autorovou oblíbenou technikou je akryl, na výstavě se setkáme i s jeho kombinovanými technikami v menších formátech.
Tematický záběr Průšových pláten je široký, zahrnuje meditativní, filosofující rovinu (Strážci pravdy a falešní proroci, Pieta a zvědavci, Zrádci mezi námi, Mudrc a jeho rádce, Pokušení, Posel) i náměty přírodní a symbolické (Kozel, Souhra, Oči lesa, Mám se rád, Kafkovy múzy, Evoluce). Mezi palčivá témata Miroslava Průši patří zpracování obav z genetického experimentování. Hrozba možných mutací se objevuje především v sugestivní stylizaci rozměrné malby s dominující červenooranžovou barvou. Velkorysý přístup k barevné harmonii a symbolice má svůj zdroj již v předchozích mistrových obdobích, konkrétně například v "šťavnatě" a pastózně pojaté krajinomalbě, inspirované fascinující kanadskou přírodou.
V kanadské emigraci (1968-2004) strávil pan Miroslav třicet šest plodných let, během kterých založil vlastní studio a vystavoval na skupinových a samostatných výstavách v Kanadě i Spojených státech. Malování je pro něj nezbytností, jakýmsi dočasným únikem před problematickým světem.
"Dočasný je klíčové slovo, ježto svět vždy najde cestu jak se vetřít do mé lidské činnosti. A tak, i když věřím, že je třeba hezkého umění k uklidnění lidské duše, neklidný svět vyhlíží z mnoha uměleckých děl, i mých. Je to umělcova cesta jak poukázat na tvrdé hrany naší existence a tím možná přispět k vylepšení planety…"
Mgr. Dana Benešová-Trčková, kurátorka výstavy
www.dionart.cz