ENTER – výpočetní technika v období československé normalizace

date of exhibition: 2012/11/15 - 2013/02/17
institution: Regionální muzeum a galerie
type of exhibition: nevýtvarná

notes:
Po ohlasu výstavy Udělej si sám!, kterou jičínské muzeum uspořádalo v roce 2011 se jičínští muzejníci rozhodli pokračovat v trendu zobrazovaní doby nedávno minulé.

Tentokrát ovšem nezaměřili svou pozornost na fenomén kutilství, nýbrž se pokusili reflektovat vnímání a vývoj věcí, které dnes neodmyslitelně patří k životu většiny z nás – totiž počítačů. Výstava se pokouší kompletně představit základní vývojové trendy československé a částečně zahraniční výpočetní techniky v 70. a 80. letech 20. století.

"Představte si, že je rok 1985 a Vás by se někdo dotázal, jestli si myslíte, že si někdy zakoupíte svůj vlastní osobní počítač. Ti z Vás, kteří dobu zažili, se mnou pravděpodobně budou souhlasit, že tato otázka by tehdy byla spíše z říše sci-fi. Změna vnímání počítačové techniky v rekordně krátké době, byla jedním z motivů, proč jsme chtěli tuto výstavu připravit.", říká autor námětu výstavy a ředitel Regionálního muzea a galerie v Jičíně Michal Babík. A vlastně ano – stačí se podívat na některý z normalizačních filmů typu Jáchyme, hoď ho do stroje a máme jasno – počítače byly v této době opravdu vnímány jako kuriozita, jako něco co souvisí s jakýmsi cizím neobjeveným světem.

Odborného zpracování výstavy, která vznikla na počest 30. výročí uvedení na trh jednoho z nejlegendárnějších počítačů této doby – počítače SINCLAIR ZX SPECTRUM, se ujal Jakub Hybler. Paradoxní přitom je, že ani jeden z vystavených předmětů, nepochází z muzea. Všechny vystavené předměty jsou ze soukromých sbírek. Výstava by nevznikla nebýt sbírky a nadšení sběratele Petra Váradiho, který na výstavu zapůjčil velkou část své sbírky.

Návštěvníci budou mít možnost vidět nejznámější počítače této doby, ať už se jedná o počítače typu PMD, Didaktik či IQ 151. Přitom – některé počítače budou také v provozu a návštěvníci, zvyklí na klasické PC se tak budou moci vrátit do doby, kdy se počítačový program nahrával do počítače pomocí kazetového přehrávače. Zároveň však zde budou i některé extra-kusy. Víc ale organizátoři nechtějí prozrazovat. V rámci výstavy budou moci návštěvníci také shlédnout úryvky nejznámějších normalizačních filmů, ve kterých účinkuje počítač.


"Jsme si jisti, že výstava zaujme širší publikum. Dokonce jsme připravili také menší motivační hru pro návštěvníky akce. Pokud přijdou na výstavu a vyplní krátký dotazník, budou se moci zapojit do slosování o zajímavé ceny – a je o co hrát – hlavní cenu do soutěže věnoval jeden z partnerů výstavy a je jím tablet.", uzavírá svá slova Michal Babík.