Jiří Trnka vypráví

date of exhibition: 2012/11/16 - 2013/01/31
institution: Lidická galerie
type of exhibition: autorská

notes:
Zveme vás k nahlédnutí do poetického světa knižních ilustrací Jiřího Trnky, jejichž výstava v Památníku Lidice připomene letošní sté výročí narození výjimečného a všestranného autora.

Celosvětová proslulost Jiřího Trnky je založená na jeho výtvarné virtuozitě, píli a bezmezné tvořivosti. Jeho dílo zahrnuje nespočet výtvarných oblastí, a snad v každém jeho díle lze vidět pečlivě provedenou rukodělnou práci spolu se smyslem pro charakter materiálu, precizně zvládnutá kresbou a grafickými metodami.

Jsou to především ilustrace ke knihám různých žánrů, které držel v rukách snad každý český čtenář. Svět Trnkovy knižní ilustrace je na této výstavě zpřítomněn v příbězích dětských knih jako Hrubínův Špalíček pohádek, Míša Kulička Josefa Menzela či Zahrada, jejíž příběh pochází z pera samotného Trnky. Jsou zde také k vidění ilustrace vyprávění pro malé i velké čtenáře, jako je Werichovo Fimfárum, Broučci Jana Karafiáta nebo Staré pověsti české od Aloise Jiráska. Aby výstava opravdu dostála i Trnkově světovému ohlasu, vystaveny budou rovněž ilustrace k u nás nevydané dětské knize s dvěma příběhy – Die Traumzwerge (Snoví skřítci) od Vladislava Stanovského a Eierkuchensophie (Palačinková Pepinka) Aloise Mikulky.

Jiří Trnka není v Lidicích nový: výstava navazuje na jubilejní 40. ročník mezinárodní dětské výtvarné výstavy, která byla letos zaměřena na sté výroční Trnkova narození a s ním zde rezonovalo téma „divadlo – loutka – pohádka“. Ohlasy na tuto dětskou tvorbu jsou k vidění v jedné ze sekcí výstavy, spolu s filmem o Trnkově životě a tvorbě od dokumentaristky Miroslavy Humplíkové.