Tak trochu jiné Vánoce

date of exhibition: 2012/11/28 - 2013/01/13
institution: Muzeum Mladoboleslavska
type of exhibition: nevýtvarná

notes:
Na netradiční vánoční výstavě budou
mít malí i velcí návštěvníci muzea
možnost seznámit se s oslavami
vánočních svátků v různých
evropských i mimoevropských zemích.
V hlavním výstavním sále se dozvědí
vše o vzniku a původu legendárního
Santy Clause, který naděluje dárky
dětem v Anglii, USA a Kanadě. Setkají
se zde i se skřítky, kteří po celý rok
pilně vyrábějí tisíce a tisíce dárků.
V salonku v prvním patře pak výstava
pokračuje ukázkami Vánoc v dalších
evropských i zámořských zemích.

Tak trochu jiné Vánoce …
Muzeum Mladoboleslavska letos pro vás připravilo netradiční vánoční výstavu. Během nadcházejících dvou zimních měsíců budou mít malí i velcí návštěvníci muzea možnost seznámit se oslavami těchto velkých křesťanských svátků v evropských i mimoevropských zemích.
V hlavním výstavním sále se dovědí vše o vzniku a původu legendárního Santy Clause, který naděluje dárky dětem v Anglii, USA a Kanadě. Setkají se zde i se skřítky, kteří po celý rok ve své dílně pilně vyrábějí tisíce věcí a věciček aby je mohl pak „Santa“ na Štědrý večer doručit všem těm maličkým, pro něž kouzlo Vánoc ještě neztratilo nic ze svého půvabu. Na výstavě si zavzpomínají i dospělí – jistě se při pohledu na úžasné hračky z první poloviny 20. st. vrátí alespoň na chvíli do svého již polozapomenutého dětství a zahřejí svá srdce znovuobjevenou dětskou radostí. Jejich děti si v expozici určitě rády zahrají na skřítky a vyrobí si vlastní hračku nebo si pohrají s hračkami svých dědečků a babiček. Ti nejmenší návštěvníčci si budou moci dokonce posedět v Santově domku na dalekém severu či povozit třeba kočárek s medvídkem . To všechno a ještě spousta jiných vánočních překvapení vás od 27. 11. 2012 až do 13.1.2013 čeká v Muzeu Mladoboleslavska na hradě.
V hudebním salonku v prvním patře pokračuje pak vánoční výstava ukázkami Vánoc v dalších evropských i zámořských zemích. I tady na vás dýchne milá a laskavá vánoční atmosféra plná klidu a lásky.
A protože budou Vánoce, dovolím si několik málo slov ještě dodat:
Tuto výstavu, zrovna tak jako i ty předešlé, jsme pro vás připravovali s radostí a nadšením, protože pevně věříme, že existují na světě ještě věci, které dokážou probudit v lidském srdci to, na co v divokém víru každodenních starostí všichni zapomínáme – totiž krásu a lásku.
Tak Veselé Vánoce, Marry Christmas, Joyeux Noël, Frohe Weihnachten, Feliz Navidat, Buon Natale, S Rožděstvom, God Jul!
Mgr. Edita Mauermannová a kolegové z Muzea Mladoboleslavska