Má vlast: Česká krajinomalba ze sbírky Kooperativy

date of exhibition: 2020/05/26 - 2020/11/08
institution: Kostel sv. Anny
type of exhibition: kolektivní

notes:
Výstava Česká krajinomalba ze sbírky Kooperativy je součástí putovního projektu, který započal již v roce 2015 úvodní výstavou v galerii Kooperativy v Praze a během několika let byla tato expozice představena divákům v Plzni, Hradci Králové, v Brně, na Hluboké a nyní také v Jablonci n. Nisou.

V roce 1993 byly pořízeny první akvizice obrazů do majetku pojišťovny Kooperativa, z kterých se během dvou dekád kolekce rozrostla do unikátní sbírky s vysokou uměleckou hodnotou. A právě krajinomalba zaujímá ve firemní s​bírce Kooperativy velmi rozsáhlý a ucelený soubor sestávající z několika set děl mimořádné kvality, jejichž autory jsou vedle těch nejzvučnějších jmen i umělci méně známí či tací, jejichž jména byla již téměř zapomenuta.

Výstava představí téměř 170 krajinářských děl z období romantismu, realismu a impresionismu​, ale také moderní a současné směry a nové vize. Julius Mařák, Otakar Nejedlý, Adolf Kosárek, Antonín Chittusi, Gustav Macoun, Antonín Slavíček, Alois Kalvoda, Jan Slavíček, Antonín Hudeček, Antonín a Josef Mánesové, Václav Špála, František Kaván nebo Josef Jíra, to jsou jen některá jména slavných českých krajinářů, jejichž nestárnoucí a nadčasová díla můžete zhlédnout v Jablonci nad Nisou v kostele sv. Anny a v podkroví Domu národopisců Scheybalových v Kostelní ulici od léta do podzimu 2020.