Jolana Havelková a autoři: Šest pohlednic

date of exhibition: 2020/06/09 - 2020/07/26
institution: Dům pánů z Kunštátu
type of exhibition: kolektivní

notes:
Výstava Šest pohlednic v Domě Pánů Z Kunštátu představuje stejnojmenný projekt fotografky Jolany Havelkové. Vystavené fotografie, koláže, kresby, malby, partitury asambláže, objekty, texty či videa více než 150 autorů spojuje jeden motiv – pohlednice s autorčinou černobílou fotografií. Různorodá umělecká i jiná vyjádření jsou tak reakcí na dílo Havelkové.

Na výstavě Šest pohlednic je její práce zastoupena
jedinou a zároveň mnoha pohlednicemi, které pro autorku ztratily původní význam, aby se staly pro další autory podnětem, inspirací, návodem, podkladem ke vzniku nových artefaktů. Zpočátku spontánní akce, kdy umělkyně rozdávala nedokonale vytištěné pohlednice kolemjdoucím na kolínském náměstí, se postupem let proměnila v ojedinělý umělecký počin nečekaného rozsahu. Výstava mapuje všechny reakce a odpovědi náhodných známých, umělců, přátel, sousedů na obdrženou šestici stejných černobílých pohlednic od počátku akce, tedy za posledních 25 let. Osudy a proměny pohlednic, primárně určených k zasílání poštou a k předávání textových i obrazových informací, naznačují další možnosti a způsoby komunikace nejen prostřednictvím umění.

Jolana Havelková (1966) je fotografka, pedagožka a kurátorka. Vystudovala Institut tvůrčí fotografie na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě. Pro svoji práci využívá kromě fotografie řadu dalších vyjadřovacích prostředků včetně videa a hudby. Její tvorba zahrnuje konceptuální, experimentální, mail-art a site specific projekty. Zabývá se rovněž sociálně-uměleckými akcemi a participativní uměleckou praxí.

Další vystavující: E. B., Ondřej D., žáci ZUŠ v Kolíně, Kateřina Fialová, Eržika Frinková, Matyáš Holna, Olga Holnová, Kristýna Hošková, Miroslava Jaklová, Markéta Jirásková, Tereza Kleinová, Eva Kopřivová s rodinou, Lucie Košařová, Jana Kovaříková, Robert Latýn, Lucie a Vladimíra Latýnovy, Jiří Mareš, Jaromír Novotný, Dita Otradovcová, Radek Placanda, Petr Prášek, Magdalena Rajnohová, Robert C. Sherril, Jan Šída, Olga Štemberková, Eva Tomanová, Tereza Tuhá, Václav Vaněk, Jakub Velocha, studenti Střední školy designu Lysá nad Labem, J.V., účastníci arteterapeutického kurzu, neznámí autoři