Petr Žert

* 9. 6. 1934, Frýdek-Místek (Frýdek-Místek), Česká republika (Czech Republic)
25. 12. 2011, Valašské Meziříčí (Vsetín), Česká republika (Czech Republic)

 

nationality: Czech
sex: male

word:
http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&type=1&id=11183

Ročník 1934, narozen ve Frýdku, začínal studii geodézie na VŠB v Ostravě (1952-1955). Fakultu architektury a pozemního stavitelství na brněnské VUT navštěvoval od roku 1955. Diplom získal v roce 1960 pod vedením profesora Bedřicha Rozehnala; tři roky poté, co ve stejném ateliéru absolvovala jeho sestra Růžena Žertová.
Pracoval ve Stavoprojektu, Státním projektovém ústavu obchodu, Obchodním projektu, Potravinoprojektu. Špatné kádrové posudky jej vystrnadily z center architektonického dění. V roce 1969 byl vyloučen ze Svazu československých architektů. Mezi lety 1963-1990 s přestávkami, kdy žil v zahraničí, působil jako pedagog na Střední průmyslové škole stavební ve Valašském Meziříčí.
Mnoho z jeho studií nemělo šanci na realizaci (hotel Štrbské Pleso s Petrem Jasníkem z 60. let, smuteční síň pro Frýdlant, za niž získal první cenu Svazu architektů v roce1967, Obchodní dům Prior pro Přerov z roku 1971). Početné jsou v tomto období drobnější stavby, přestavby a interiérové úpravy pro soukromé stavebníky. Od poloviny 70. let minulého století se intenzivně zabývá otázkami architektury na venkově, v prostředí ryze zemědělském. V realizaci několika rozsáhlých projektů pokračuje i v porevolučních letech, kdy působí jako poradce ministra zemědělství na Slovensku. Navrhuje soubory rodinných domů, rekonstrukce historických objektů, pokračuje v práci pro soukromou klientelu. Spoluzakládá Komoru architektů, je členem Bloku architektů a výtvarníků. Pedagogicky působí na VUT v Brně.