Jan Čermák

* 7. 10. 1870, Velké Meziříčí (Žďár nad Sázavou), Česká republika (Czech Republic)
6. 3. 1959, Praha, Česká republika (Czech Republic)
pilot

 

nationality: Czech
sex: male

word:
Pocházel z mlynářské rodiny, jeho otec vlastnil Podhradský parní mlýn. S leteckou problematikou se stkal již jako kluk, když se neúspěšně pokoušel zaměstnanec jeho otce, stárek Liška, postavit roku 1892 letadlo podle svých plánů.
V roce 1888 začal Jan studovat vídeňskou polytechniku. Zabýval se balony a sledoval české pokusy o sestrojení letadla, které většinou narážely na nedostatek peněz. V letech 1905–1907 pobýval v Rusku, kde se zabýval těžbou hornin a výrobou umělého mramoru. Konečným impulzem k obnovení stavby letadla a k létání byl roku 1909 Blériotův přelet kanálu La Manche.
Roku 2. června 1910 vstoupil do Českého aviatického družstva a stal se žákem jeho pilotní školy. Letadlo typu No. XII a instruktor od firmy Blériot nebyly dobré, a tak odjel do Francie.
Byl průkopníkem sportu (cyklistika, bruslení, lyžování, automobilismus) a ještě před l. světovou válkou majitelem prvního kina ve Velkém meziříčí. Stál i u počátků Radiožurnálu a českého filmu. Poprvé vzlétl roku 1910 a byl prvním diplomovaným pilotem české národnosti. Pilotní zkoušku vykonal v červenci 1911 a získal první mezinárodní diplom FAI s rakouským pořadovým číslem 23. V průběhu 1. světové války působil Čermák jako zkušební pilot továrny Thöne und Fiala. Po vzniku první republiky se přestěhoval do Prahy, kde obdržel od Československého aeroklubu mezinárodní pilotní průkaz č. 1. V Praze působil jako obchodní zástupce francouzské firmy pro výrobu psacích strojů. Naposled vzlétl v den svých 75. narozenin, tedy 7. 10. 1945 při otvírání letiště v Klecanech u Prahy.
Radovan Zejda, 2015/02

notes:
Ing.