Antonín Kratochvíl

* 12. 4. 1947, Lovosice (Litoměřice), Česká republika (Czech Republic)
photographer, pedagogue

 

nationality: Czech
sex: male
web: www.antoninkratochvil.com

word:
ANTONÍN KRATOCHVÍL

Český fotograf světového formátu žijící v USA, držitel cen World Press Photo. Jeho fotografie můžeme nalézt v prestižních novinách a časopisech po celém světě, jeho práce je vystavena ve sbírce Bibliotheque Nationale v Paříži a v Muzeu moderního umění v San Franciscu, dočkal se též řady výstav mimo jiné v Milánu, Mnichově, Kolíně nad Rýnem, Praze, Houstonu, New Yorku nebo Perpignanu.
Lovosický rodák, který mládí prožil v Praze, emigroval z Československa v roce 1967. V Holandsku studoval Akademii Gerrita Rietveltda, která zdůrazňuje především tvůrčí svobodu svých studentů. Poté zamířil do Spojených států, v současné době žije v New Yorku. Časopis American Photo ho zařadil mezi sto nejvýznamnějších fotografů USA.
Od 70. let se začal věnovat především dokumentární fotografii. Jako dokumentarista se vypravil na místa ekologických katastrof i válečných konfliktů, fotografoval zánik deštných pralesů v Jižní Americe, válečný konflikt v Iráku, vězení pro drogové dealery v Barmě i dětské pouliční gangy v Mongolsku.
Zachytil ale i celebrity jako anglického zpěváka Davida Bowieho nebo francouzské herce Jeanne Moreau a Jeana Reno.
Tento soubor dále obsahuje fotografie dalších celebrit - Liv Tyler, Bill Gates, Johny Depp, Gerge Cloony a Willem Dafoe ...
Za své fotografie získal Antonín Kratochvíl řadu prestižních cen, cenu World Press Photo získal už třikrát, v letech 1997 a 2003, kdy ji dostal dokonce ve dvou kategoriích, dále například cenu Leica za vynikající úspěch v reportážní fotografii.
Celé cykly fotografií publikoval také v knihách, například Broken Dreams o dvaceti letech válečných konfliktů ve východní Evropě nebo Supravvivere, kde se věnuje již zmíněnému přežití lidstva. Další titul Vanishing je výsledkem dlouholeté práce na místech, kde nenávratně mizí příroda, v knize Persona ukazuje portréty známých osobností i zcela neznámých lidí. V Česku po roce 1989 proběhlo i několik velkých výstav, v roce 2003 vyšla o Antonínu Kratochvílovi monografie. Sám Kratochvíl se do Česka opakovaně vrací.
V červnu 2010 po čtyřech letech opět vystavoval v České republice ve výstavní síni Mánes. Představil unikátní soubor fotografií Moscow nights (Moskevské noci), ve kterém svým typickým nadčasovým rukopisem zachytil život moskevské zlaté mládeže, uzavřeného světa, který se řídí vlastním rytmem a pravidly.