Vilém Drbal

* 20. 10. 1889, Boskovice (Blansko),
23. 2. 1972, Boskovice (Blansko), Česká republika (Czech Republic)
stonemason, politician, mayor

 

nationality: Czech
sex: male

word:
Otec Vilém Drbal byl taktéž sochařem a kameníkem. Podílel se na sochařské výzdobě dostavby chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře a Budapešťského parlamentu. Svými kresbami dokumetoval mizející městské domy a jejich kamenické a sochařské detaily.

Po smrti otce, ač nebyl zdaleka tak výtvarně nadaný, musel převzít jeho živnost. Po studiu v Hořicích se přiženil do rodiny majitele lomu na Bělé. Díky tomu mohl bez problému vést firmu v Havlíčkově ulici v Boskovicích, která byla velmi výhodně situována v blízkosti hřibitova. Vetšinu jeho zakázek tudíž tvořily práce pro hrobky a náhrobky.

Vilém Drbal byl členem Živnostenské strany a spoluzakladatelem Živnostenské záložny. V letech 1930 až 1935 a 1939 až 1940 byl zvolen do funkce starosty města, kterou vykonával bezplatně a velmi zodpovědně. V době hospodářské krize zavedl tzv. žebračenky, to je poukázky na nákup potravin pro sociálně slabé spoluobčany.

Jeho živnost byla zastavena počátkem 50. let. Byly zabaveny a odvezeny stroje na opracování kamene. Byl pak stíhán i za drobné opravy pomníků a pokutován zvláště za opravy křížů.

Upraveno podle: Alena Borková, na http://www.boskovice.cz/temata/kluby_spolky/kpb/osobnosti/drbal-vilem.php

notes:
NK ne - 2012/09