Lumír Šindelář

* 15. 1. 1925, Rejdice, Kořenov (Jablonec nad Nisou), Česká republika (Czech Republic)
8. 2010,
pedagogue, glass artist, jeweller, medal maker, sculptor, painter, designer

 

nationality: Czech
sex: male

word:
Dílo Lumíra Šindeláře zachycuje společensky významné akce a události (medaile Ostrava), autor řady pamětních desek, portrétů a figurálních kompozic (socha Vítězství pro vestibul radnice v Berouně), charakteristických sklonem k monumentalitě, dramatizaci forem a k dekorativní stylizaci nadané básnivou evokací. Byl autorem přes 400 návrhů medailí, kterým vtiskl osobitý styl, jež oceňovali odborníci, numismatici i laická veřejnost. Jeho tvorba se však nesoustředila pouze na tuto obtížnou kategorii, byl zároveň malířem, sochařem i grafikem. Typickým pro jeho dílo bylo zpracovávat námět v cyklech. V malbě tak vznikly trojice obrazů spojených jedním tématem, v medailérství jde o obměny symboliky a historických narážek, jak to dokládají např. medaile s dantovským motivem nebo medaile s Karlem IV. Lumír Šindelář přispíval též v monumentální podobě k výzdobě a výbavě pražských kostelů. Například jádrem souboru pro chrám sv. Petra a Pavla na Vyšehradě a pro jeho bezprostřední okolí jsou tři bronzové reliéfy s bustou Vratislava II., Elišky Přemyslovny a deskou s Janem Nepomuckým. Celkově však vyšehradská výzdoba čítá až 33 Šindelářových děl.

Literatura:
- Hrdý, Josef L. : K dílu akad. malíře Lumíra Šindeláře a o jeho vztahu k Moravě. Hlasy muzea a archivu ve Frenštátě pod Radhoštěm 16, 1999, č. 3-4, s. 72-77.
- Šindelář, Lumír : Mosaiky v postranních tympanonech chrámu sv. Perta a Pavla na Vyšehradě. [Mosaiken auf den Seitentympana von St. Peter und Paul auf dem Vyšehrad.] In: Královský Vyšehrad. 2. Sborník příspěvků ke křesťanskému miléniu a k posvěcení nových zvonů na kapitulním chrámu sv. Petra a Pavla. Kostelní Vydří, Karmelitánské nakladatelství 2001, s. 341-343.
- Kropáček, Jiří : Oslava sakrálního Vyšehradu v tvorbě Lumíra Šindeláře. In: Regnum Bohemiae et Sacrum Romanum Imperium. Sborník k poctě Jiřího Kuthana. Praha, Tomáš Halama 2005, s. 385-398.

notes:
Také jako Lubomír Šindelář